Dálnice D5 se bude rozšiřovat na šest pruhů, Beroun chce lepší odhlučnění

Parkoviště pod dálnicí D5 Foto: z archivu města Beroun

BEROUN – Už letos měla podle plánů začít stavba nových pruhů na dálnici D5 u Berouna. Rozšíření se týká úseku z Prahy do Berouna, a to celkem na šest pruhů. Tato první etapa zahrnuje prvních 11 kilometrů dálnice, hotovo má být v roce 2025. Město Beroun požaduje lepší odhlučnění a co nejméně smogu pro své obyvatele.

Dálnice D5 přestává kapacitně stačit, hlavně mezi Prahou a Berounem je čím dál větší provoz a často se tu tvoří dlouhé kolony. I proto přistoupilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) k návrhu rozšíření D5. Projekt je nyní ve fázi posuzování vlivu stavby na okolí (EIA), ŘSD tento záměr zpracovává, na Ministerstvo životního prostředí by měla být studie postoupena na podzim.

„Rozšíření dálnice D5 vnímáme jako velký přínos zejména pro zlepšení dopravní dostupnosti mezi Berounem a Prahou. Naší prioritou je ale minimalizování smogu a polétavého prachu z projíždějících aut a jasně jsme se vyjádřili, že musí být vyřešena otázka kvalitního odhlučnění dálnice,“ sdělili na městském facebooku představitelé berounské radnice, kteří teď očekávají novou verzi studie EIA. Ta by měla být připravená v druhé polovině letošního roku a ŘSD slíbilo zveřejnění a veřejné projednání jejích závěrů i v Berouně. Původní studie z roku 2021 byla tehdy stažena ze strany samotného zhotovitele studie.

Beroun chce tento projekt využít ke zlepšení odhlučnění dálnice kolem města a požaduje, aby výstavba nového úseku dálnice měla co nejmenší dopad na obyvatele Berouna, a to po technické i estetické stránce.

Po této etapě budou následovat budou další tři etapy rozšíření D5, konec prací se předpokládá do roku 2030.

Zdroje: zdopravy.cz, Facebook Města Beroun