Cyklostezka v Černošicích nebude

Cyklostezka v Černošicích nebudeMělo to být místo, kde si cyklisté v blízkosti Prahy mohou odpočinout, píše středočeská MF Dnes.

Projekt s názvem Bike and Ride Černošice počítal se stavbou tří set metrů cyklostezky, patrového infokiosku a různými terénními úpravami včetně malého potůčku. Vše mělo stát 22 milionů korun, z toho 20 mělo jít z evropských dotací.

Město sice zpočátku s projektem uspělo, ve výběrových řízeních pak ale udělalo chyby a Středočeský kraj, který o dotacích rozhoduje, nakonec projekt poslal k ledu. U nádraží v Černošicích – Mokropsech, kde měl cykloprojekt vzniknout, zůstalo po celém velkolepém plánu jen několik děr v zemi.

Město udělalo chybu už v hlavním výběrovém řízení na stavebníka. Vítěze mělo ve skutečnosti ze soutěže vyřadit. To ale neudělalo a dostalo za to pokutu od antimonopolního úřadu 50 tisíc korun. Podle Regionální rady Středočeského kraje, která o rozdělení evropských dotací rozhoduje, se pak Černošice dopustily ještě dalších čtyř chyb.

Kvůli nim by pak město nestihlo projekt včas postavit, proto zažádalo o dodatek smlouvy s krajem. V něm chtělo prodloužit termín stavby výměnou za to, že vypíše nové výběrové řízení. Na to už ale kraj prostřednictvím Regionální rady nepřistoupil.

Starosta Rádl z ODS se domnívá, že projekt byl zastaven politicky. To ale kraj vedený ČSSD odmítá. Že by za neúspěchem projektu bylo čistě jen jeho megalomanství, si černošický starosta nepřipouští:
„To není věc, kterou by mělo město posuzovat. My jsme připravili projekt, ten projekt jsme dali do řádné soutěže a komise náš projekt posoudila jako vhodný a přidělila nám dotaci. A dodnes nikdo za celou tu dobu nerozporoval projekt jako takový.“

Městu nyní dokonce hrozí, že za neúspěšný projekt zaplatí ještě více.

„Absurdní na celé věcí je, že firma, která zakázku na realizaci stavby vyhrála, měla být ve výběrovém řízení vyřazena a tato firma dnes město žaluje, neboť celý projekt byl zrušen, takže jsme v soudním sporu s touto firmou,“ řekla Daniela Göttelová. Město chce nyní alespoň postavit úspornější verzi s parkovištěm pro auta. Ta přijde na zhruba pět milionů korun.

Zdroj: MF Dnes