Co zvolit: Koupací jezírko, nebo bazén?

V průběhu horkých letních měsíců si řada majitelů láme hlavu, zda do své zahrady napřesrok umístit bazén či koupací jezírko. Každá z těchto variant oblíbeného letního svlažení má svá specifika, proto je dobré pečlivě zvážit, která vám bude více vyhovovat.

Ať bazén či jezírko, vždy je nutné zohlednit možnost přístupu na zahradu. Ideální situaci, kdy se tam bez problému dostane bagr i nákladní auto, totiž může nabídnout jen málo pozemků. V nejlepším případě stačí pouze rozebrat část pletivového oplocení, v extrémní situaci práce probíhají ručně či s minimálním použitím mechanizace. Významně se to odráží na ceně. Nezbytný je i odvoz vykopané zeminy na skládku nebo její využití pro terénní modelace v zahradě.

Nepřeberné množství různých typů bazénů spojuje jedno jediné – ve většině případů se stávají dominantou zahrady. Blankytně modrá vodní hladina ve spojení se zastřešením na sebe upoutává pozornost. Proto je dobré bazén do zahrady začlenit alespoň pomocí vhodné vegetace či terénní modelace. Nespornou výhodou bazénu je možnost dotápění a v kombinaci s pochozím zastřešením i výrazné prodloužení koupací sezony. Pozitivní je také jednodušší dosažení vysoké kvality vody.

Koupací jezírka, jež poslední dobou získávají na oblibě, přinášejí do zahrady vodní prvek v přirozenější podobě. Příbřežní zóna, osázená vodními rostlinami, navozuje pocit okrasného jezírka, možnost koupání nabízí hluboká zóna. V případě koupacího jezírka s filtrační technologií není třeba dodržovat doporučené rozměry. U jezírek bez technologie by se velikost vodní plochy měla pohybovat minimálně okolo 100 m2, ideální poměr koupací a filtrační části s rostlinami je 2:3. I tak je ale nutné konstrukci tohoto typu vodní plochy konzultovat se specialisty. Ne vždy se totiž realizace takového jezírka podaří a majitelé pak bývají zklamáni kvalitou vody. Koupací jezírka neumožňují zakrývání vodní plochy zastřešením, a proto bývá koupání mimo hlavní letní měsíce spíše jen pro otužilé.

 info@livingingreen.cz
 777 135 708, www.livingingreen.cz