Co zdravého vám roste za humny, se dozvíte při bylinkové vycházce

Bylinková vycházka na míru. Foto archiv M. D. Staňkové

MOŘINKA – Budete potřebovat turistické boty i oděv, látkové tašky na sběr bylinek a chuť dozvědět se, které byliny můžete v okolí Českého krasu sníst bez obav a které naopak uctivě obejít. 

“Poptávka po vycházce se zrodila ve facebookové skupině Sousedé od Berounky, protože lidem nestačí k bezpečnému určení bylin jen obrázky. Chtějí je vidět naživo, protože tak si je lépe zapamatují,”  říká Magdaléna Dobromila Staňková, která pořádá bylinkové vycházky na míru tam, kam ji pozvou. “Maminky, které četly moje knížky, mě oslovují, protože chtějí vědět, co jim roste v okolí bydliště,”  vysvětluje Staňková. Trasu si nejprve projde a navrhne tak, aby ji zvládly i děti, které obvykle své maminky doprovázejí. “ Zjara hojně vyrůstají i jedovaté byliny a je vhodné, aby se děti co nejdříve naučily rozeznat třeba medvědí česnek od konvalinky,” dodává bylinkářka. 

Sraz je v úterý 26. dubna v 15 hodin před knihovnou v Mořince. Cena vycházky je 350 Kč. Děti do 10 let mají vycházku zdarma a od 10 let za 50 Kč.  V ceně vstupenky je jeden obrázek.