VIDEO: Co bude se starou konstrukcí železničního mostu?

Železniční most bude při rekonstrukci trati vyměněný Foto: Petra Stehlíková

ČERNOŠICE – Nejlepší návrhy na budoucí umístění a využití (části) železničního mostu přes Berounku u Mokropes vybrala porota na ČVUT. Poté se prezentovaly v černošickém Centru Vráž. Zvítězil návrh studentky Fakulty stavební ČVUT v Praze Lucie Ročovské, která most přeměnila na rozhlednu. 

Ta by měla stát ve Všenorech na pravém břehu řeky, odkud je jedinečný výhled do všech světových stran. Prezentace se zúčastnili autoři návrhů, architekti z ČVUT, zástupce vedení Správy železnic a zástupci vedení města i zástupci veřejnosti.

Železniční most bude v rámci rekonstrukce trati Praha – Beroun nahrazen novým, přičemž její dokončení se odhaduje na rok 2028. Nová konstrukce mostu má původní most částečně připomínat. Na žádost vedení města Černošice bude mít dokonce stejnou červenohnědou barvu (na rozdíl od standardní modré, kterou jinak používá Správa železnic).

Soutěž na využití konstrukce vyhlásilo Město Černošice vloni na podzim a od té doby se sešlo mnoho zajímavých návrhů. Podívejte se na sestřih z prezentace, níže jsou všechny návrhy.