Čízu, pumpičku, kolt nebo kosu bez papírů můžete beztrestně odevzdat

DOLNÍ BEROUNKA – Máte na půdě po prarodičích nelegální pistole a náboje? Nyní je můžete přihlásit nebo odevzdat policii, aniž by vám hrozil nějaký postih. Až do konce července je totiž vyhlášená amnestie na nelegálně držené zbraně a střelivo. „Dáváme lidem, kteří z nějakého důvodu vlastní nelegální zbraň, možnost ji beztrestně odevzdat nebo její držení zlegalizovat. Během amnestie lidé pravidelně vracejí tisíce zbraní,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Naposledy se amnestie na zbraně konala před pěti lety, tehdy lidé vraceli mimo jiné i zbraně z 2. světové války či sovětské okupace.
V rámci amnestie mohou navíc lidé požádat o zaregistrování své nelegálně držené zbraně a poté si ji legálně ponechat. Stačí, aby měli nebo si udělali zbrojní průkaz a expertiza prokázala, že zbraň není kradená ani s ní nebyl spáchán trestný čin.
Ke zvýšení bezpečnosti přispějí i nová, jednodušší pravidla likvidace poškozených či nefunkčních zbraní. Jejich zničení si doteď musel na vlastní náklady zajistit sám majitel u soukromé firmy a zaplatit k tomu správní poplatek tisíc korun. „Motivujeme lidi, aby jejich poškozené zbraně neskončily na černém trhu. Nově jim nefunkční zbraň jednoduše a zdarma zlikviduje stát,“ doplnil ministr vnitra.

Ilustrační foto: PČR