Císař Karel IV. se vrátí do Dobřichovic

Císař Karel IV. se vrátí do DobřichovicJeště jednu šanci vidět veleoblíbený muzikál Noc na Karlštejně budou mít diváci v sobotu 7. září na nádvoří zámku Dobřichovice.

Mimořádné představení se koná místo toho, jež muselo být 1. června zrušeno kvůli povodním.

Noc na Karlštejně, která na jedno jeviště svedla poberounské ochotníky i profesionály, se v Dobřichovicích hraje už osmou sezonu. Nejen tam, hraje se doslova po celé republice – a co víc: všechna představení až dosud byla vyprodaná, za osm letních sezon už muzikál vidělo bezmála čtyřicet tisíc diváků. Letos mu tleskali lidé v Děčíně, Berouně či na hradě Křivoklát. Skvěle dopadla repríza na hradě Karlštejně, kam se divadelní představení sepsané na námět známé Vrchlického veselohry vrátilo po čtyřech desítkách let.

Původní verze muzikálu, v němž znějí všechny skladby známé ze stejnojmenného filmu, se v areálu romantického zámečku v Dobřichovicích premiérově hrála v létě 2006. Zaznamenala obrovský úspěch – všechny reprízy byly dopředu vyprodané, takže se muselo několik představení přidávat. V roce 2007 soubor Noc na Karlštejně uvedl znovu, tentokrát v rámci dvoudenního Královského průvodu z Prahy na Karlštejn – hrálo se první den v Dobřichovicích, druhý den na louce u mostu v Karlštejně. Toto představení vidělo rekordních bezmála 1400 diváků. Rekord byl o další stovku návštěvníků překonán v červnu 2012 na hradě Střekov.

Dobřichovickým představením v sobotu 7. 9. vyvrcholí celodenní setkání skupin historického šermu nazvané Dobřichovická alotria. I tentokrát se diváci mohou těšit na skvělé výkony populárních tváří, které k poberounské Noci na Karlštejně už neodmyslitelně patří – Pavla Vítka v roli Peška Hlavně, Lumíra Olšovského, který ztvární vévodu bavorského, Petra Jančaříka, jenž bude králem cyperským, či Jana Matěje Raka, který po svém otci Štěpánovi převzal roli vypravěče. Součástí představení v Dobřichovicích navíc bude vystoupení kejklíře Petra Theimra.

Výše zmíněné profesionály jako každý rok doplní ostřílení a mnoha rolemi prověření ochotníci – Monika Vaňková v roli císařovny Alžběty, Pavla Švédová v roli Aleny, Karel Král v roli purkrabího, Petr Říha v roli arcibiskupa Arnošta z Pardubic, jeho žena Alena v roli hofmistryně Ofky. Kostým císaře obleče exministr Petr Bendl, sbor manů bude sestaven z několika starostů poberounských obcí, respektive měst. Spolu s herci a zpěváky vystoupí šermíři a metači ohně, chybět nebude ani koza či kůň.

Dobřichovice, zámek − sobota 7. září od 21.30 hodin Císař: P. Bendl
Císařovna: M. Vaňková
Arcibiskup: P. Říha
Purkrabí: K. Král
Pešek: P. Vítek
Alena: P. Švédová
Vévoda bavorský: L. Olšovský
Král cyperský: P. Jančařík
Ofka: A. Říhová
Vypravěč: J. M. Rak
Kejklíř: P. Theimer

První zbrojnoš: O. Nováček
Druhý zbrojnoš: J. Cicvárek
Třetí zbrojnoš: J. Vitouš
Čtvrtý zbrojnoš: J. Kuna

(Předprodej vstupenek: Městský úřad Dobřichovice – 724 339 732, kultura@dobrichovice.cz )