Černošice vyvěsily ukrajinskou vlajku

Na městském úřadu v Černošicích vlaje od soboty 22. listopadu vlajka na podporu Ukrajiny.

Stalo se tak z iniciativy místních zastupitelů, kteří rok od zahájení demonstrací na Ukrajině a zároveň u příležitosti výročí sametové revoluce vyjádřili symbolickou podporu „samostatné, nezávislé a územně celistvé a demokratické Ukrajině a nesouhlas s ostudnými výroky prezidenta ČR k ukrajinské krizi a rozhořčení nad změnou zahraničně-politického kursu ČR.”

Představitelé Černošic dále uvádí: „Naší motivací je alarmující skutečnost, že i po svévolné a protiprávní anexi ukrajinského Krymu se ruské vedení přes opačné proklamace aktivně podílí na další eskalaci napětí na východě Ukrajiny. Rusko aktivně ohrožuje nejen celistvost území Ukrajiny, ale i její samotnou existenci jako nezávislého státu. Děje se tak navzdory tomu, že se Ruská federace v roce 1994 v rámci tzv. Budapešťského memoranda smluvně zavázala být garantem územní celistvosti Ukrajiny.“

Se znepokojením také sledují, jak se zahraniční politika České republiky odklonila od idejí listopadu 1989 a období prezidenta Václava Havla. Za velmi nebezpečné považují zkreslená a účelová tvrzení, ke kterým v poslední době dochází z úst prezidenta Miloše Zemana a některých dalších oficiálních představitelů. „Reálná situace na východní Ukrajině, evidentní porušování psaných i nepsaných dohod ze strany Ruska a pošlapávání lidských i mezinárodních práv, jemuž na Ukrajině napomáhají, nesmějí být prezidentem České republiky zlehčovány, překrucovány ani popírány.“ Podle starosty Filipa Kořínka je velmi důležité, aby se Česká republika opět vrátila k tomu, že boj za svobodu a lidská práva bude prvořadou prioritou.

Ukrajinská vlajka povlaje na černošickém úřadu do 22. prosince. A místní zastupitelé vyzývají i další obce a města, aby se k tomuto symbolickému gestu připojily.

(red)