Černošice jsou inspirací renomovaným umělcům, uvidíte Náplavu

Výtvarnice Eliška Šárková představuje svou tvorbu Foto: Eva Vychodilová

ČERNOŠICE – Tři umělci budou v pondělí 10. června vystavovat v černošické Rezidenci Moon v Poštovní ulici. Vernisáž akce Náplava se koná od 18 hodin. Umělci ve městě momentálně tvoří v rámci rezidenčních pobytů pořádaných Fondem Černošice.

Celou akcí provede Adriana Primusová, kurátorka Galerie Středočeského kraje Kutná Hora (GASK). Těšit se můžete na představení tvorby vizuální umělkyně a vysokoškolské pedagožky Veroniky Šrek Bromové nebo fotografa Michala Ureše. Svůj čas strávený v Černošicích zachytili jak fotograficky, tak formou videa. Na happening přímo v rezidenčním bytě naváže site specific performance na blízké zahradě, kde se k výše zmíněným umělcům přidá hudebník Ondřej Skala, výtvarnice a herečka Veronika Jílková a vizuální umělkyně a módní návrhářka Hanka Poislová, která je zároveň spolukoordinátorkou uměleckých pobytů.

Výtvarníky, fotografy a hudebníky hostí Černošice od začátku letošního roku. První vernisáž proběhla na konci března, kdy v prostorách Půdy svou tvorbu představila fotografka Eliška Šárková, začátkem dubna proběhl přímo v rezidenčním bytě v Poštovní 228 nazvaném Rezidence Moon otevřený ateliér s představením děl sochařky Dagmar Šubrtové. Akce Náplava, která je naplánována tamtéž na pondělí 10. června, umělecké pobyty završí.

Eliška Šárková se během pobytu v Černošicích inspirovala zejména Berounkou. V bytě, který pro účely uměleckých pobytů poskytlo město, dokončila svůj obraz Úplněk. Dagmar Šubrtovou kromě řeky samotné zajímala i okolní příroda. Na svých skicách a obrazech zachytila její přeměnu ze zimy do pučícího jara. „Obě umělkyně vytvořily také návrhy pohlednic, které Fond Černošice společně s radnicí plánuje ještě v letošním roce nabídnout obyvatelům města i turistům,“ říká jedna z koordinátorek projektu Hanka Poislová.

Další z pohlednic do této kolekce navrhla při svém pobytu v Černošicích výtvarnice Jana Vlková, která rezidenční pobyty pro umělce během zimy zahájila. I ona nacházela inspiraci zejména na březích Berounky, ale také v místní architektuře. „Černošice se mi na pár dní staly útočištěm, kde jsem nalezla klid a tvořila. Jsem ráda, že jsem mohla prozkoumávat tuto krásnou oblast a objevovat v ní svou tvůrčí sílu. Toulky krajinou a mezi krásnými vilami mi vnukly nápady na tvorbu, s kterou vás v blízké době seznámím,“ slibuje Vlková, která vedle zmiňované pohlednice a práce na vlastním obrazu připravovala během pobytu také návrh na reklamní předměty pro Černošice. Na jejich interaktivní složce se podílí jeden z místních hudebníků, trombonista a skladatel Filip Jelínek.

Byt, který v domě nad bývalou poštou poskytlo do termínu plánované rekonstrukce za účelem krátkodobých stáží město Černošice, bude sloužit umělcům až do konce června.

Forma rezidenčních pobytů je dnes běžnou součástí přípravy uměleckých projektů po celém světě, ať už se jedná o výtvarníky, fotografy, spisovatele, nebo hudebníky. Tvůrce v novém místě čerpá inspiraci a zároveň má soustředěný klid na práci, jelikož je vytržen z běžného každodenního fungování ve svém domově. Městu, které mu rezidenční pobyt poskytne, zároveň zanechá otisk své tvorby.

Fond Černošice, který funguje z darů štědrých sousedů, každému výtvarníkovi přispívá stipendiem ve výši 5000 korun týdně, pobyty jsou dvoutýdenní. Fond rovněž finančně pokrývá další náklady s pobytem spojené, jako jsou energie, internet, vybavení bytu a výdaje na přípravu vernisáží a jejich následné výstupy.

Text: Eva Vychodilová