Byla úchvatná, i když neuměla zpívat

Foto: Jan Šefl

Dobřichovická divadelní společnost připravuje komedii o nejtragičtější zpěvačce všech dob s názvem Je úchvatná! Premiéra se uskuteční v řevnickém kině 28. března v 19 hodin. 

Reprízy pak proběhnou 29. března v 19 hodin a 31. března v 17 hodin.

Autorem divadelní hry je Angličan Peter Quilter, který napsal příběh skutečné žijící osoby Florence Foster Jenkinsové. Tato zpěvačka žila v Americe na počátku 20. století. Neměla hudební sluch, přesto veřejně vystupovala, a dokonce vyprodala legendární Carnegie Hall. A co napsal  o Florence sám autor? „Je to velký příběh vítězství nad nepřízní osudu a zároveň jedna z těch úžasných historií, které člověka okamžitě rozesmějí svou absurditou. Ale ještě zajímavější je skutečnost, že to byla tak šťastná žena. Vzdorovala všem kritikům a vytrvale následovala své sny. Takže nejde jen o velmi zábavný, ale také o velice dojemný a povznášející příběh.“

V nastudování dobřichovických ochotníků uvidíte v hlavní úloze Florence Eugenii Koblížkovou, dále hrají Dušan Navařík, Kateřina Filla Věnečková, Ondřej Nováček, Irena Neradová a Lucie Hochmalová. Komedii režíruje Alena Říhová, která se v této roli objevuje úplně poprvé.

Alenko, proč sis vybrala právě tuto hru?
Viděla jsem ji poprvé v divadle Na Jezerce s Jitkou Sedláčkovou v titulní roli. Naprosto mě nadchla a najednou jsem si uvědomila, že náš soubor má všechny potřebné typy herců na dobré obsazení této komedie. Chtělo se mi režírovat skoro samo, nemusela jsem se nijak přemlouvat. Hra se mi dostala pod kůži a bylo rozhodnuto.

Asi tedy tě hned napadlo, kdo bude hrát hlavní role?
Pro hlavní roli Florence máme velmi dobře hudebně kvalifikovanou paní učitelku dobřichovické ZUŠ Eugenii Koblížkovou, kterou mnohdy napomínám za to, že zpívá příliš čistě. Ale talentu holt neporučíš. Zprvu zděšený klavírista Cosma McMoon, v podání pana učitele ZUŠ Dušana Navaříka, se postupem času smíří se zpěvem „první dámy klouzavé stupnice“ a doprovází ji na jejích podivuhodných koncertech i nadále. Další herci, Kateřina Filla Věnečková, Ondřej Nováček, Lucie Hochmalová i Irena Neradová, si vedou velmi dobře, výkony jsou vyrovnané a myslím, že to všechny moc baví.

Jestli se nepletu, režíruješ poprvé. Jaké to je?
Já režíruji sice poprvé samostatně, ale kdysi jsem se mihla jako „půlrežisér“ po boku manžela ještě v Řevnicích v pohádce Jedničky má papoušek. Je mi samotné záhadou, že s režií Úchvatné nemám velké potíže. Představu o tom, jak bych si to celé představovala, jsem vlastně měla od začátku.

Jak si herci vedou při zkouškách, jsou nějaké potíže?
Hru jsme začali zkoušet koncem roku 2018 a právě finišujeme. Všichni se zapojili do příprav a výroby čehokoli (rekvizity, hudební nástroj, výzdoba…), za což jim patří velký dík a můj osobní „hlubokosklon“.

Prozraď nám nějaké zajímavosti z příprav…
Veselou historku z natáčení? Bavíme se vlastně celou dobu zkoušení, ale jednu zvláštnost máme. Kostýmy řešíme především podle toho, jak rychle jdou svlékat, což jsem v jiných hrách nezažila.

Na co se diváci mohou těšit?
Diváci se mohou těšit…  na všechno.

(lh)