Budou kvůli kšeftům jíst děti ve škole náhražky?

Budou kvůli kšeftům jíst děti ve škole náhražkyKomentář ke konfliktní situaci na řevnické základní škole.

Spor mezi vedením města a ředitelkou školy přerůstá v otevřenou válku. V řevnickém Ruchu se pod titulkem Máme pochybnosti objevil materiál, v němž rada města zdůvodňuje, proč se namísto prodloužení smlouvy současné ředitelce rozhodla na tuto pozici vyhlásit výběrové řízení. Argumenty vedení města najdete v Ruchu. Reakci paní ředitelky, přestože o ni podle svých slov stála, ne.

Až do loňska se přitom mezi školou a vedením města na první pohled nic nedělo. Škola se zbavila dluhů, počet jejích žáků roste, dokonce se stala jednou z několika škol, které měly jako první možnost učit děti zjednodušené písmo Comenia Script.

Za vším hledej jídelnu?

Spor vedení města a ředitelky školy se vyhrotil loni poté, co se paní ředitelka rozhodla nechat částečně zrekonstruovat jídelnu. Její záměr neprošel. Na různých místech je možné vysledovat, že právě školní jídelna vedení města evidentně zajímá. Jako rodiče jednoho z dětí docházejících do školy mě ale osobně znepokojuje, když v zápisu z jednání zastupitelstva najdu zmínku, že by se z jídelny mohla stát pouze výdejna dovezeného jídla.

Vadí mi, že tento návrh vznáší spolumajitel zdejší cateringové firmy s velmi těsnou osobní vazbou na radu města. Zneklidňuje mě, když se vedení města v rozpočtu explicitně zajímá o podrobné ekonomické údaje chodu jídelny. Velmi se mi nelíbí, že pokud by škola přišla o jeden ze zdrojů příjmů, pracovnice kuchyně by ztratily práci, rodiče by těžko platili méně za obědy a děti by namísto čerstvého jídla dostávaly ohřívaný catering.

Mám také pochybnosti

Je v pozadí sporu opravdu osoba paní ředitelky a její způsob jednání s vedením města? Nebo se ředitelka jednoduše stala nepohodlnou v záměru, o němž se nemá dopředu mluvit?

Ředitelka ZŠ Řevnice paní Štěpánka Rajchlová se na nás obrátila s prosbou o možnost zareagovat na stránkách DOBNET zpravodaje a na stránkách idobnet.cz. Vzhledem k tomu, že argumenty obou stran by měly zaznít veřejně, rozhodli jsme se ho zveřejnit. Najdete ho na našich stránkách zítra.

Jaroslav Mareš, šéfredaktor DOBNET zpravodaje