Berounské muzeum vystavuje modely závoďáků

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

V Muzeu Českého krasu v Berouně je nová výstava na téma Zlatovláska anebo co není, to může být. Představuje modely vozů v měřítku 1/43 z celoživotní sbírky závodních monopostů Rudolfa Kocourka.

Výstava potrvá až do 8. ledna příštího roku. Skutečnými poklady, které sběratel trochu s nadsázkou označuje jako ukázku a varování, kam až může sběratelská vášeň vést, to jsou pro Rudolfa Kocourka především vozy Ferrari, Jaguar, Ford Mustang či motorky Harley Davidson. Aby modely odpovídaly reálným závodním strojům z okruhů, o to se postaral Vladimír Špaček.

Zlatovláska se stala tématem letošních oslav keltského svátku Lughnasadhu v Berouně. „Oslavu svátku Lughnasadhu si v Berouně ve spolupráci se spolkem Lughnasadh připomínají takovouto výstavou pravidelně, vždy na dané téma, které s Kelty souvisí. A tak je tomu i v případě Zlatovlásky, která, jak se ukazuje, má svou obdobu v keltských příbězích,“ podotkl Zdeněk Štefek, radní pro oblast kultury a památkové péče Středočeského kraje, který navštívil vernisáž.

Spolek Lughnasadh sdružuje výtvarníky zabývající se keltskými tématy. Je nástupcem sdružení Lugh, které začalo pořádat tyto výstavy od roku 1997.  Umělci dostanou na zpracování tématu, které předkládá Josef Ryzec, devět měsíců, aby symbolicky mohl dozrát plod jejich práce. Lughnasadtem začínáá tříměsíční období sklizně – výstava je tak myšlena jako sklizeň duchovních plodů zúčastněných tvůrců.

(red)