Beroun se už chystá na oslavy 750. výročí

foto: wikimedia.org
foto: wikimedia.org

Přípravy na oslavy 750. výročí první zmínky o Berouně, které připadnou na rok 2015, jsou již nyní v plném proudu. Koncem loňského roku vznikl výbor pro oslavy 750 let trvání města, jehož členy se stali nejen představitelé berounské radnice, ale také zástupci všech významných kulturních, vzdělávacích, církevních a dalších institucí. V osmnáctičlenném výboru tak kromě starostky a místostarostů města zasedli například ředitelé berounského gymnázia a základních škol, římskokatolický farář, ředitelky knihovny i muzea, ředitelé okresního archivu a městského kulturního centra a další. V polovině ledna se navíc sešli členové nově ustanovených pracovních skupin. Na jednání předložili rámcový plán akcí.

„Každá ze sekcí, jichž je celkem šest, představila předběžný seznam plánovaných akcí, které k výročí chystá, společně s  rozpočty. Námětů je opravdu hodně. Projednávali jsme také úkoly, které je třeba řešit již nyní,“ uvedl místostarosta Ivan Kůs, který přípravy Roku berounského medvěda – jak byl rok 2015 oficiálně pojmenován – koordinuje.

Ještě letos vznikne nové logo a grafický manuál k významnému jubileu. Vytvořeny budou rovněž nové webové stránky, na kterých budou návštěvníci seznámeni nejen s historií města, ale najdou zde i přehled akcí pořádaných v rámci oslav či chystané publikace. Ve spolupráci s berounskými nakladateli se chystá vydání několika publikací, plánuje se také několik souborných výstav. Pod taktovkou MKC Beroun se uskuteční nespočet kulturních akcí. Mezi ty stěžejní by měly patřit letos obnovené Berounské hradby či open air koncerty na náměstí J. Barranda. Další akce jako jsou různé workshopy, sochařské sympozium či vystoupení známých umělců jsou v jednání.

„V rámci zvelebovací sekce plánujeme rozšíření a úpravu veřejné zeleně, ale také bohatší květinovou výzdobu veřejných prostranství,“ vyjmenoval místostarosta Ivan Kůs.

V souvislosti s kulatým výročím vyhodnocuje vedení města možnou změnu režimu pro chodce v městské památkové zóně. „Projednáváme možnost rozšíření pěších zón do více ulic v okolí náměstí. Jde například o ulici Palackého, část Kostelní, Nad Horní Bránou a Hornohradební, nebo o ulice Slapská a Pivovarská“ vyjmenovala berounská starostka Šárka Endrlová s tím, že tuto možnou změnu vítají i členové komise dopravy. Cílem by mělo být zpříjemnění atmosféry v centru města a povzbuzení vzniku předzahrádek u restauračních zařízení. Ve vazbě na tyto možné změny hodlá vedení města přehodnotit zpoplatnění předzahrádek právě v historickém centru města. „Chceme, aby centrum Berouna žilo. Kdokoli sem přijede z větší dálky, podivuje se, jak je naše městské centrum zalidněné a příjemné. Rádi bychom v tomto trendu pokračovali,“ dodala starostka. Další jednání týkající se oslav je naplánováno na začátek března.

(pš)