Benefice přinesla přátelská jarní setkání i peníze na pomoc škole

Foto: Eva Kodešová

VŠENORY – Základní a mateřská škola Josefa Kubálka ve Všenorech pořádala první dubnový den už 11. ročník Zábavného benefičního odpoledne. Příchozí si toto jarní setkání moc užili a navíc přispěli na rozvoj školy.

Kromě tomboly a spousty dobrot zahrála kapela 4 Kavky, k vidění bylo divadlo i tvořivé dílny, obchůdek a mnoho dalšího. O benefici jsme si popovídali s paní ředitelkou Renátou Bartoníčkovou.

Paní ředitelko, kolik jste vybrali peněz během benefice?

Vybrali jsme kolem 200 tisíc korun, což je součet ze samotné benefiční soboty, ale také součet přímých finančních darů, které se ještě scházejí, takže částka zatím není finální. Benefice má vždy doběh.

Jak peníze ve škole využijete?

Z benefice pravidelně přispíváme na naše „tmelící“ aktivity žáků školy (tj. školní i mimoškolní aktivity směřující na souhru kolektivu, respektování se žáků navzájem, aktivity patronátů starších žáků nad mladšími a nad mateřskou školou) a na podporu potřebným žákům na aktivity, které si žáci jinak hradí. Dále z vybrané částky nakupujeme knihy do knihovny a pomůcky, které bychom si v takovém množství nebo kvalitě z běžného rozpočtu nekoupili.

Tento rok začínáme také shromažďovat finance na venkovní učebnu ke škole i školce. To je dlouhodobá záležitost, a tak bude výsledek vidět až za několik benefic, tedy za několik let (stejně takto Zábavné benefiční odpoledne vydělalo před několika lety postupně na pódium u školy, postupně pak na jeho zastřešení, ozvučení a osvětlení).

Kolik lidí se letos přišlo na benefici podívat?

To netuším, ale byla plná tři podlaží budovy prvního stupně a zahrada kolem, dokonce byli návštěvníci benefice i na hřišti zahrady druhého stupně, kde byla airsoftová střelnice.

A co všechno mohli vidět?

Divadelní a taneční vystoupení dětí i profesionálů, kapelu 4 Kafky a beatboxera Endru, tři patra jarních tvořivých dílniček, které vedli rodiče, ale i sami žáci, profi fotokoutek, airsoftovou střelnici, což byla akce žáků 9. B, benekavárnu a minirestauraci, kam dobrotami přispěli rodiče i profesionálové, další drobná občerstvení na různých místech školy a zahrady, kde vařily, pekly a prodávaly samy děti a pak také bohatou tombolu. Mohli si užít i napínavé losování TPO cen – losoval pan starosta a někteří zakladatelé benefice z řad rodičů.

Jaká byla atmosféra?

Benefice je dobročinné setkání rodičů, dětí, pedagogů a přátel školy a atmosféra byla opravdu přátelská. Právě ta setkávání, zábava a aktivní účast dětí na organizaci návštěvníky přitahují. Několik měsíců příprav benefičního organizačního týmu a dětí ve škole, ochota a dobročinnost dárců, kteří přinášeli před beneficí do školy výrobky, knihy, odměny, poukázky, oblečení a mnoho dalšího, laskavost dárců přímých finančních darů… to je to, co tvoří atmosféru celé akce. Nejen samotný den, ale i přípravy, kde spolu lidé domlouvají, musí se na sebe spolehnout, kde slovo platí, aniž by se na něj psaly složité smlouvy, kde se těší, plánuje, mění se… Měli jsem obavu, jaká akce bude, protože uplynulé dva roky byla covidová pauza, a navíc s novou desítkou se organizační tým rodičů rozhodl ke změně termínu z předvánočního na jarní. Ale bylo to super! A tak se rovnou organizační tým rodičů a pedagogové shodli, že 12. ročník benefice bude – a bude opět na jaře!