Beata Hlavenková: Bylo mi párkrát těžko, ale mohla jsem být s rodinou

Foto: Anežka Horová

ČERNOŠICE – Skladatelka, zpěvačka, pianistka a aranžérka je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Spokojeně žije v Černošicích a mimo jiné chystá nové album.

Co se Ti u nás v regionu líbí a naopak nelíbí?
Žiji tady šestým rokem, resp. žijeme s celou rodinou. Miluji projížďky podél Berounky, okolní lesy, různé procházkové stezky a taky blízkost metropole. Lepší vlakové spojení a rozhodně její větší bezpečnost by mi vůbec nevadila, ba naopak. Fičící Pendolino přes nástupiště v Černošicích mi není ani trochu sympatické.

Na čem právě pracuješ?
Momentálně chystám další album, které vyjde na podzim. Bude to mé šesté sólové a druhé zpívané. Prvního června vyjde album Vojty Nýdla (Clarinet Factory), které jsem produkovala a velmi doporučuji – ponese název Dítě z větru. Na konci srpna společně s uvedením filmu Zátopek vychází stejnojmenný soundtrack mé hudby na vinylu. A krom toho mám tzv. na stole hudbu k tanečnímu divadlu, pár rozdělaných aranžá písní pro norského producenta a tak dále. A taky se už nemohu dočkat na koncerty jednak sólové nebo s Kapelou Snů, které snad budou už co nejdříve probíhat.

Co ti poslední rok dal a vzal?
Snažím se tolik nesýčkovat na situaci, protože věřím, že se věci dějí tak jak mají. Ať už se mi to líbí nebo ne, což ovšem neznamená výzvu k letargii či lenosti. Spíše naopak. Jen ta “depka” k ničemu nepomůže. Ano, párkrát mi bylo těžko, přece jen člověk přišel o část příjmů, už druhý semestr nemáme studenty na NYU, kde učím. Odehráli jsme asi o hodně míň koncertů k albu Sně. Ale můžeme být více doma s rodinou, dětmi. Velmi pozitivně vidím i pracovní zvolnění. Jsem zvyklá dělat toho opravdu hodně. Kladně vnímám čas na dodělání různých restů, a že je ještě i v téhle chvíli stále mám.(smích)

Změnila jsi něco v poslední době?
Ano, zásadně můj vztah ke čtyřnohým přítelům. Máme doma Froda, je mu osm měsíců, má teď pubertu, ale je to dobrý a fakt hodný pesj. Tak jsem se z antipejskařky stala milovnicí. A jsem za to ráda. Je to zase další zajímavě rozšířený obzor a velká zodpovědnost i radost.

Kdo je Beata Hlavenková 
Skladatelka, zpěvačka, pianistka a aranžérka je jednou z nejvýraznějších muzikantek s nezaměnitelným nadžánrovým autorským rukopisem. Vystudovala skladbu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a Master of Music na University of Massachusetts v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování. Má na kontě pět sólových alb. Za poslední Sně (2019) dostala Cenu Anděl za Interpretku roku, její klavírní Theodoros (2013) získalo žánrovou cenu Anděl za album. Je autorkou filmové hudby k filmu Dukla 61 nebo k Zátopkovi. Spolupracovala s řadou tuzemských i zahraničních muzikantů, nejdéle pak s Lenkou Dusilovou, se kterou vytvořila projekty Eternal Seekers a Baromantiku. Skládá hudbu pro divadlo ( VerTeDance a další) a věnuje se také tvorbě pro děti (Pišlické příběhy, Ó, ó, ó, vajíčko). Vyučuje na pražské pobočce NYU a věnuje se hudebnímu mentoringu. 

(kuku)