Tesařová: Letovští hasiči odvedli skvělou práci

Foto: Petra Stehlíková

Klobouk dolů. Tak reagovala starostka Letů Barbora Tesařová na nasazení místních dobrovolných hasičů při likvidaci rozsáhlého požáru haly s elektroodpadem. 

Ten zachvátil část místní průmyslové zóny. Jak jsme už psali, vše se odehrálo v sobotu 10. listopadu večer. Podle středočeských hasičů šlo o třetí největší požár v okrese Praha-západ od roku 2010. Letovští hasiči byli na místě jako první. „U zásahu byli nepřetržitě až do pondělí, přestože se v sobotu podíleli na Svatomartinském posvícení,“ shrnula starostka.

Barbora Tesařová

Zažila jste jako starostka podobnou situaci?
Ne. Zažila jsem jen malý požár kontejneru a jeden v chatové oblasti. S bývalým starostou jsme se ale bavili o tom, když v Letech hořela podobná hala Superplastu.

Byla jste na místě?
Ano, byli jsme tam i s místostarosty. Pomáhali jsme řešit zásobování hasičů, příjezdy. Šlo o soukromý subjekt a my jsme byli na místě, abychom zjistili, na kolik je třeba reagovat směrem k občanům. Všemu velel hasičský záchranný sbor, my jsme byli jen jeden z článků. Bylo nutné, aby lidé od nás dostávali jen relevantní a ověřené informace.

Občané byli informováni prostřednictvím mobilního rozhlasu. Osvědčil se?
Určitě. Zaslali jsme několik zpráv, které přišly z Krajského a operačního střediska kraje. Týkaly se omezení větrání a pohybu venku, dále likvidace požáru. Naposledy jsme rozesílali informace o probíhajících laboratorních zkouškách vzorků spodních vod z okolí průmyslového objektu zasaženého požárem. Výsledky by měly být známy v úterý odpoledne.

Na hašení se podílelo 10 jednotek profesionálních hasičů a 16 sborů dobrovolných hasičů ze Středočeského kraje. Jak hodnotíte pomoc místních hasičů?
Jsem velmi ráda, že je tu máme. Odvedli skvělou práci. Na místě byli jako první. Na to, že se ještě v sobotu podíleli na organizaci posvícení, následně drželi celou noc stráž, poprvé byli vystřídáni až druhý den ráno. V noci z neděle na pondělí zase hlídali spáleniště. Skončili až v pondělí. Klobouk dolů. Odvedli perfektní práci.
Ráda bych poděkovala nejen jim, ale i paní starostce a místostarostce Karlíka. Společně jsme sháněly občerstvení pro hasiče, což bylo dost komplikované. Všechny restaurace byly po posvícení „vyjedené“. Ani nám letos po posvícení nezbylo skoro nic. Nakonec se nám podařilo sehnat chleby, paštiky a croissanty z MMX pivovaru, z nichž jsme pro hasiče připravovaly balíčky.

(pan)