Balony budou už brzy soutěžit v Letech

Foto: balony.cz

LETY – Září se blíží a Balonáři z Balonklubu Karlštejn se na něj moc těší. Na dveře totiž klepe balonová soutěž Lety v Letech, která se uskuteční od 6. do 9. září. A vy se máte také na co těšit!

„Finišujeme s přípravami. Očekáváme příjezd cca 10 balonů z různých koutů Evropy i domácích,“ říká pořadatel a balonář Jan Smrčka. „Uvidíte nás létat od 6. září vždy po ránu mezi šestou a osmou a večer v čase 17:30 a 19:30 hodin. Vzlety budeme plánovat podle počasí, tedy jakým směrem bude vát vítr tak, abychom proletěli nad údolím Berounky, Letům na dohled,“ dodává Jan Smrčka.

A jaký je další program? V pátek 8. září odpoledne přijde na řadu vzlet ze stadionu z nábřeží Berounky (spolu s letovskými fotbalisty při jejich diskotéce), v sobotu 9. září od 13 hodin proběhne u Pivotelu MMX závěrečné zábavné odpoledne s loterií Korunka, která je hlavním partnerem soutěže. Budete se moci seznámit s balony a jejich piloty. Pokud vyjde počasí, můžete vyhrát vstupenku do koše balonu, který vás vyveze do cca 10 metrů, zkusíte si letecký simulátor a uvidíte letecké modely.

Hledají se dobrovolníci – průvodci posádek i rozhodčí

Organizátoři hledají dobrovolníky, kteří budou průvodci posádek a zároveň rozhodčí. Jejich úkolem je pomoci posádkám lépe najít místo pro vzlet nebo jiná místa, kam mají dojet, pomoci jim s domluvou s místními a potvrdit, že jejich místo a vzlet byly tam, kam deklarují řediteli soutěže. Hlásit se můžete na mailu honza@balony.cz nebo na telefonu 725 806 667.

Více informací najdete na webu https://letyvletech.cz.

Foto: balony.cz

Svět z výšky je nádherný

Markéta Huplíková se pro zpravodaj Letovák ptala Jana Smrčky, hlavního organizátora Mezinárodní soutěže UL balonu Korunka Lety v Letech, pilota a nadšeného propagátora ultralehkých balonů z firmy Balony.cz.

Jaké to je vidět svět z výšky balonu?

Svět z výšky je nádherný. Kdyby se povedlo mít takový nadhled i v běžném životě, bylo by to fajn. Je také dobré si říct, z jaké výšky se na svět díváme. Největší změna je mezi 0 až 50 metry. Tady vidíme okolní krajinu velmi plasticky. Pokud vystoupáme do výšky asi 300 metrů nad terénem, objeví se nám krásně celá země, a pokud je dobrá dohlednost, vidíme od Šumavy až po Krkonoše. Výš je pohled stále stejný, tam máme dojem, že je země „placatá“.

Co když mám strach z výšky?

Tak jste optimální adept pro let. Ta obava je přirozená a má ji každý, jen málokdo to přizná. Ale po pár metrech nad zemí a pár minutách letu s hrůzou zjistíte, že se žádné nepříjemné pocity nedostavily, a když vám řeknu, že jsme výš než Eiffelovka, budete mě mít za lháře.

Jak ses ty osobně dostal k létání balonem?

Viděl jsem v televizi film Volání výšek. Byl o tom, jak Balonklub Praha stavěl dva plynové balony. Film končí tím, že oba odletěli z Letenské pláně. Létání mě lákalo a začal jsem balonklub shánět, ale to nebyla lehká disciplína. Měl jsem štěstí a od roku 1983 jsem se stal členem a začal létat.

Čím tě zaujaly ultralehké balony?

Je to zcela nová disciplína, která má právní regulaci jen českou a při navrhování pravidel jsme si mohli dovolit trochu volnější přístup. Zejména v tom, že stavbu balonu může provádět pilot sám. Je to, jako byste si mohli postavit vlastní auto. Pravidla pro létání jsou stejná, výcvik je odlišný. Lidé se létat naučí velmi rychle a balon, který je velmi skladný, si uložíte do auta nebo do garáže. A hmotnost? Obal balonu 30 kg, koš také, takže se s ním krásně pracuje.

Jaké to bylo postavit si první balon?

Je to moc hezké dobrodružství. Dáte průchod své tvůrčí fantazii a pak si to jen užíváte.

Jak je takový balon velký a těžký?

Balon má objem 1200 m3 a váží jen 30 kg. I s ostatními částmi (koš, hořák, letové lahve) váží asi 120 – 150 kg, takže na posádku zbývá nosnost až 200 kg. To znamená, že krásně reaguje na podněty pilota.

Jaká byla cesta UL balonů pod křídla Letecké amatérské asociace (LAA)?

LAA je úžasná instituce, kterou stvořili piloti pro piloty. Má pochopení pro své členy a umožňuje jim další rozvoj dovedností. Samozřejmě dohlíží i na to, aby bylo vše podle daných pravidel. Když Evropská komise zřídila kategorii Ultralehkých balonů a já jsem přišel s nápadem implementovat je do českého prostředí, jen řekli: „Na vás jsme tu čekali.“ Poskytli veškerou možnou spolupráci a podporu, zejména při schvalování na Ministerstvu dopravy a UL balony byly na světě.

Kolik máme pilotů ultralehkých balonů v ČR?

Dnes je deset pilotů a další dva ve výcviku.

Jan Smrčka Foto: balony.cz

Na co se můžeme těšit  na mezinárodní soutěži v Letech?

  • Zahraniční účast – přihlášeni jsou piloti z ČR, Anglie, Polska, Rakouska, Němec i Belgičan.
  • Podstata soutěže – ukázat, jaké dovednosti pilot má. U ultralehkých balonů je problém s menší výdrží letu (je dána množstvím paliva, které si pilot může vzít).
  • Délka závodu – klasický balon má s sebou obvykle asi 70 kg plynu a uletí cca 12 – 20 km a ještě zbývá zásoba na cca 20 – 30 minut letu. Ultralehké balony mají k dispozici 20 – 40 kg plynu, takže uletí asi 8 – 15 km a zbývající zásoba je na 15 – 20 min letu. Tomu bude přizpůsoben výběr disciplín.
  • Disciplíny – bude zadán cíl, ke kterému piloti poletí, nebo bude omezena maximální nebo minimální doba letu, případně budou následovat jeden z balonů, který svým přistáním udá cíl.

Program

  • středa 6. 9. ve 14:00 – zahájení v Pivotelu MMX
  • od středy 6. 9. budou probíhat vzlety vždy po ránu mezi 6:00 a 8:00 a večer mezi 17:30 a 19:30
  • pátek 8. 9. odpoledne – vzlet od fotbalového hřiště v Letech
  • sobota 9. 9. od 12:00 – u Pivotelu MMX závěrečné zábavné odpoledne s loterií Korunka (seznámení s piloty a jejich balony, možnost vyhrát vstupenku do koše balonu, který vás vyveze do cca 10 metrů, letecký simulátor, letecké modely)