Autobusem jen do školy a jaké tarify použít

autobusKromě vlaku jezdí v našem regionu samozřejmě také autobusy, ale jsou o hodně méně využívané. V některých lokalitách je to však jediný možný spoj, kterým cestují většinou děti do škol nebo na vlakové nádraží a odtud dál vlakem.

Z náměstí v Řevnicích vyjíždí autobusový spoj přes Lety a Dobřichovice na Rovinu a Mořinu, další spoj pak vede z Řevnic do Haloun a Svinař a pokračuje až do Hostomic. Z nádraží v Zadní Třebani jede autobus přes Liteň až do Berouna, z Dobřichovic pak přes Všenory do Černolic, dále do Černošic a Prahy a opačným směrem také do Karlíku. Z Černošic se autobusem dostanete do přilehlých obcí, kde není železnice.

Ve vlacích platí tarif PID 
Jízdné se za poslední léta zdražilo, ale pořád to nejsou závratné sumy, jednotlivci se určitě vyplatí víc než cesty autem. Trať č. 171 (nebo S7) patří do systému PID, takže můžete používat i jízdenky, které platí v Praze v metru, autobusech a tramvajích. Jejich ceny jsou stanovené podle pásma, kam až jezdíte.

Pro výhodnější jízdné (měsíční, čtvrtletní a roční) je nutné mít Opencard, na niž se nahrává příslušná suma. Pokud cestujete pouze po Praze, vyplatí se roční kupon, ten se ale v dalších pásmech koupit nedá, takže si musíte předplatit nejvíce čtvrtletí. I tak je to ale výhodnější, než když si pořídíte měsíční jízdné. Kupovat si jízdenku každý den vyjde nejdráž.

Lucie Paličková