Agrometal se zrodil v údolí Berounky

Rudolf Hrušínský nejml. při natáčení titulní písně k seriálu Agrometal s Tomášem Krulichem a Josefem Vojtkem ze skupiny Kabát Foto: TV Prima

KARLÍK – Nový seriál s názvem Agrometal běží právě teď na jedné z našich televizních stanic. Jeho autorem je Rudolf Hrušínský nejmladší, který už nějakou dobu žije v Karlíku. V rozhovoru nám prozradil, co ho inspirovalo a jak probíhalo natáčení.

Pane Hrušínský, jste autorem námětu a scénáře k novému seriálu Agrometal. Můžete ve stručnosti popsat, o čem vypráví?

Ve velké stručnosti: o plnění snů manželkám. A o tom, jak uspět v hudební soutěži, i když neumíte hrát na žádný hudební nástroj. Zkrátka o tom, že naše ženy by měly vážit svá přání, protože by se mohlo stát, že jim je začneme plnit.

A jak vás napadlo všechny tyto příběhy z venkova sepsat?

Já mám venkov rád. Baví mě na něm přímočarost a zároveň určitá bezelstnost lidí. A když k tomu přidáte pověstnou řevnivost k Praze a Pražákům, máte z čeho čerpat. Další podstatnou linkou je skupina Kabát a její hudba. Nejenže pro seriál složila titulní píseň, ale je to ode mě taková pocta její tvorbě za posledních třicet pět let.

Agrometal je zvláštní název. Kdo ho vymyslel a co znamená?

V jednom z dílů ho vymyslí jedna z postav. Takže vlastně já jako autor, který napsal každé slovo, jež v seriálu zazní. Více z děje ale nebudu prozrazovat, abych někomu nezkazil překvapení.

Jaké postavy v seriálu vystupují?

Doufám, že jsem je napsal tak, aby pro diváky byly hlavně věrohodné.

Fotka z natáčení seriálu Agrometal: zleva Jiří Maryško, Lukáš Příkazký, Jaroslav Plesl, Ján Burda Foto: TV Prima

Inspiroval jste se konkrétními lidmi z Poberouní, nebo dokonce z Karlíku?

Ano.

Myslíte, že diváci z našeho regionu někoho poznají?

Zcela jistě, jelikož jedna z hlavních figur se jmenuje stejně jako můj kamarád: Jarda Kocour. Musím dodat, že jsem ho požádal o svolení, které jsem předem získal. Hospodského Kocoura ztvárnil jeden z nejlepších současných herců Petr Stach, a tak jako je hudba v seriálu poctou skupině Kabát, tato role je poctou našemu Kocourovi ze srubu.

Kteří herci v seriálu účinkují? A měl jste na obsazení herců vliv?

Lukáš Příkazký s Kristýnou Leichtovou hrají ústřední pár Lukyna a Martu. S nimi seriál prožijeme. V dalších hlavních rolích nás jako diváky budou rozmazlovat Jarda Plesl, Jana Holcová, Patricie Pagáčová, Viktor Dvořák, Milan Šteindler, Petr Čtvrtníček a také Matouš Ruml. Toho jsem si nechal na konec, protože žije s námi tady v údolí. A navíc speciálně on oživil mou představu postavy Pabla do nejjemnějších detailů, včetně intonace, kterou jsem slyšel, když jsem jeho dialogy psal (aniž bychom to spolu konzultovali). Obsazení je skutečně excelentní a vliv jsem na něj měl, jelikož jsem některé role psal přímo pro konkrétní herce. Třeba pro mého tatínka, aby mi přinesl štěstí.

Hrajete v seriálu?

Ne. Agrometal jsem psal více než tři roky a myslím, že tím jsem se naprosto vyčerpal. Je lepší, když někdo vnese do role další, a hlavně čerstvější pohled. A navíc zastávám názor, že každá profese se má dělat na sto procent. A pro mě je teď touto profesí psaní.

Natáčelo se také v Poberouní nebo někde poblíž?

Skoro vše se natáčelo kolem Berouna a něco málo tady u nás v Řevnicích.

Byl jste u natáčení? 

Ano. A bylo to naprosto skvělé, přijet se podívat a nemuset se převléct do kostýmu, líčit, čekat na záběr a pak mluvit na kameru to, co vám někdo vymyslel. A nejlepší na tom bylo, že si mě všichni předcházeli, protože díky mému nápadu měli několik měsíců práci.

Na čem dalším v současné době pracujete?

Dopisuji knihu Agrometal. Vychází z příběhu seriálu, ale není jeho úplnou kopií. Rozepsal jsem rodinnou linku Lukyna a Marty a více se zabývám jejich city, trápením i štěstím. Tyto emoce se střídavě proměňují podle toho, jestli se na ně díváte mužskýma, nebo ženskýma očima. Také jsem knihu obohatil o situace, které v původním scénáři nebyly.

A začínám pracovat na dalším velkém projektu pro televizi.

Rudolf Hrušínský nejml. při natáčení titulní písně k seriálu Agrometal s Tomášem Krulichem a Josefem Vojtkem ze skupiny Kabát Foto: TV Prima
Rudolf Hrušínský nejml. Foto: TV Prima