Kopie císařské koruny Svaté říše římské z hradu Karlštejn v pořádku doputovala do v čínského města Čcheng-tu. Právě zde se od včerejška stala součástí výstavy Skromnost i majestát, která se snaží přilákat do Středočeského kraje bohaté čínské investory a turisty.
Výstavu v hlavním městě partnerské provincie Sečuán ve středu 9. září slavnostně otevřel hejtman Středočeského kraje Miloš Petera. Akce se koná za významné finanční i organizační podpory čínské firmy Changhong Europe Electric, která patří k největším investorům ve Středočeském kraji.
„Výstava nazvaná Skromnost i majestát si klade za cíl představit návštěvníkům jednak historii našeho kraje prostřednictvím nejvýznamnějších historických a kulturních artefaktů a zároveň i komplexní obraz života v našem koutu Evropy. K tomu slouží množství předmětů každodenního použití a zmínky v dílech slavných českých spisovatelů a umělců. Chceme představit českou kulturu, naši národní i regionální identitu nejen ve vznešenosti dávných panovníků, ale i ve skromnosti života obyčejných lidí, a prezentovat náš kraj jako přitažlivou turistickou destinaci s bohatým kulturním dědictvím,“ přiblížil záměr expozice Petera.
Expozici připravila Galerie Středočeského kraje v čele s vedoucím kurátorem Richardem Drurym. Autorem architektonického řešení je prezentace je Michal Krejčík. Je koncipována jako cesta, při níž návštěvník vstupuje do jednotlivých prostor pomyslnými branami, a sází především na intimitu prostředí, neformálnost a hravost. Návštěvníky uvítá hudba Antonína Dvořáka, který část života strávil ve Vysoké u Příbrami, mohou si prohlédnout například autorizovanou kopii císařské koruny Svaté říše římské z roku 962, která do Číny putovala z hradu Karlštejn, a další artefakty, jež mají pro střední Čechy zásadní význam, seznámit se s dílem Josefa Lady či bratří Čapků. Hmotné exponáty doplňuje množství velkoformátových fotografií a krátkých filmů dotvářejících atmosféru i představujících Středočeský kraj, jeho krajinu i život.
Více o vzácné císařské koruně čtěte zde.
(red)