Nedaleko obce Kovářov na Písecku, hodinu cesty autem, se rozkládá jiný svět.
Neplatí v něm náš čas ani naše peníze. Život tu běží úplně jinak. Tak, jak běžel před staletími.
Středověk se vším všudy
Na vlastní kůži tu vyzkoušíte, jaké to je vyrobit primitivní nádobu z keramiky, jak studený vítr profukoval do obydlí našich předků, ochutnáte plody starých odrůd ovocných stromů i středověké dobroty. Současné peníze můžete odložit hned u vstupu, respektive je nejlépe vyměnit za místní, ručně ražené smíšky.
Zážitky na každém bosém kroku
Návštěvu v Zeměráji skutečně zažijete: ať už budete hledat pozůstatky dávných civilizací zasypané v písku nebo na balanční stezce prověřovat schopnost udržet rovnováhu či zkoušet svůj orientační smysl v místním bludišti. Za teplého počasí nadchnou především děti vodní hrátky u místního potoka. Bez ohledu na počasí je skutečným zážitkem stezka naboso. Koho neodradí tráva, kamínky ani klády, toho čeká bláto a studená voda v potoce. Otrlí projdou i šiškami a jehličím. Ten, kdo zvládne celou stezku bez zaváhání, si ve své odolnosti nezadá s našimi předky, zvyklými chodit naboso.
Námaha i pro vaši hlavu
Časy raného středověku se v Zeměráji pojí s hrami, hlavolamy, hádankami a s hledáním pokladu. Hned u vstupu dostanete tajemnou mapu, která vás navede k jednotlivým stanovištím, ukrývající indicie k nalezení pokladu. Čeká vás pátrání v houštinách, ale i skládání hlavolamů, nad nimiž budou váhat nejen děti, ale i dospělí.
Středověké dobroty
Až znaveni usednete v místní hospůdce, budete moci okusit středověké speciality: pečené maso, placky se zelím nebo luštěninovou kaši. I obyvatelé za raného středověku rádi mlsali: je libo medové lízátko nebo raději palačinky s javorovým sirupem?
KAM:
Zážitkový park Zeměráj, Kovářov 201
Ve směru od Prahy a od Strakonic po silnici 1. třídy č. 4 (Strakonické), na letovské křižovatce odbočit na silnici 1. třídy č. 19 směr Tábor a Milevsko, za Orlíkem po přejetí Žďákovského mostu u Kostelce nad Vltavou odbočit do Kovářova, dále po cedulích Zeměráj.
KDY:
Od 19. dubna do 28. září 2014
V dubnu, květnu, červnu a září o víkendech a svátcích od 9:00 do 18:00
V červenci a srpnu každý den od 9:00 do 19:00 hodin
CENÍK:
Vstup do areálu: 80 Kč za osobu nad dva roky
Mapa k hledání pokladu: 20 Kč
Zhotovení amuletu pro štěstí: 1 smíšek / 10 Kč
Keramický výrobek zhotovený na hrnčířském kruhu: 2 smíšky / 20 Kč
Výroba textilního náramku: 3 smíšky / 30 Kč
Lukostřelba: 1 smíšek / 10 Kč za 3 střely
Vykopávky na archeonalezišti: 2 smíšky / 20 Kč – v ceně kopie historického korálku
(jm)