LETY – Štěňata někdo vychovává v psí školce? A dokonce v Letech? Vězte, že v širokém dalekém okolí je známá a velmi oblíbená Psí školka Kynologického klubu Lety, která funguje již zhruba od roku 1998. Ptali jsme se spoluzakladatelky klubu a organizátorky výcviku Aleny Vanžurové, která nás hned na úvod upozornila, že se nejedná o odkládání štěňat na hlídání, ale o kurzy socializace.
Jak vznikla myšlenka?
Začalo to setkáváním našich členů se svými štěňaty. A protože je socializace štěňat v útlém věku velmi důležitá, vznikla myšlenka pořádat setkání i pro ostatní majitele štěňat. Zkrátka umožnit štěňátkům společně si hrát na volno.
Co je hlavním cílem?
Vzájemnými hrami a potyčkami se štěňata učí „psímu chování“. Poměřují si síly a zařazují se do hierarchie ve smečce. Vzhledem k tomu, že se „smečka“ v kurzech stále mění podle toho, kdo na lekci přijde, nabízejí se stále nové možnosti vývoje chování štěňat.
Jaké psí rasy můžeme ve školce potkat?
Čistokrevná štěňata všech možných plemen s průkazy původu, ale také křížence různých plemen, tedy tzv. voříšky anebo, jak my často říkáme, plemeno vestaj (vesnické tajemství).
Jak často se štěňata scházejí?
Od jara do podzimu, kdy je delší den, se scházíme v jednom všedním dnu v týdnu a pravidelně v neděli. V období, kdy je den krátký a je brzy tma, nám zbývá pouze neděle odpoledne, protože v týdnu to za světla majitelé štěňat kvůli zaměstnání často nestíhají.
Jak setkání fungují?
Štěňata běhají na volno, seznamují se a hrají si. Jejich majitelům se snažím předávat zkušenosti a informace, které jsou podle mě pro ně důležité. Témata se odvíjejí od dotazů majitelů, příp. řešení konkrétních problémů. Okruh témat je velmi široký, např. jak a čím krmit, ustájení štěňat, čistotnost, zdravotní záležitosti, pozitivní motivace štěňat, korekce nežádoucího chování atd.
Co se štěňata naučí?
Většina se naučí vycházet s ostatními pejsky, podřizovat se starším a silnějším psím osobnostem, ale také mohou poznat dominanci vůči povahově slabším jedincům. Učí se rozumět řeči těla svých psích kamarádů, rozpoznat projevy přátelského chování, ale také případné výhrůžky a varování, pokud překročí určité hranice. Bázlivější pejsci se učí překonávat svůj strach a nabýt více sebevědomí.
Co se mohou naučit majitelé pejsků?
Záleží na tom, s jakými očekáváními přicházejí. Zda chtějí získávat informace a aplikovat je při výchově svého pejska, nebo zda již zkušenosti s výchovou psa mají a chtějí jen, aby si jejich štěně mohlo s ostatními hrát. Já se snažím majitelům vysvětlit, že by si hlavně měli vybudovat se svým pejskem dobrý vztah založený na důvěře. Měli by se naučit komunikovat se svým psem, umět chválit a odměňovat správné chování a nežádoucí chování korigovat. Měli by být zejména trpěliví, ale také důslední.
Fungujete i v létě?
Ano, kurzy socializace se konají i v průběhu letních prázdnin. Informace jsou zveřejněny na webové stránce www.kklety.cz v sekci Aktuality.
———————————————————
Co znamená socializace?
- Socializace (latinsky socialis = společný) je sociologický pojem, který označuje proces, během kterého se jedinec začleňuje do společnosti. Probíhá-li socializace úspěšně, individuum má v sobě zakotveny sociální normy, hodnoty, vystupování, ale také i sociální role svého společenského okolí.
- Lidově řečeno štěňata se učí vzájemně komunikovat v rámci svého druhu, ale i mimo něj (s lidmi), a také se učí, jak se vyrovnávat s nejrůznějšími situacemi v nejrůznějších prostředích.
Na co by si měl dát novopečený majitel štěňátka pozor?
- Především by si každý budoucí majitel štěněte měl před jeho pořízením pořádně rozmyslet, jaké plemeno bude pro něj vhodné. Velmi záleží také na výběru konkrétního jedince vybraného plemene. Chce to vybírat nejen srdcem, ale také rozumem, aby nepřišlo v budoucnosti zklamání.
Markéta Huplíková pro LETOVÁK