Snímky z poutní Cesty Česka můžete poslat do soutěže

Cesta Česka - mapa a deník autor Foto: Jiří Hobel

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Rádi fotíte a zároveň objevujete krásy naší republiky? Pak je právě pro vás určená fotografická soutěž s názvem „Poznej českou zemi a sám sebe“. Tu vyhlásil spolek věnující se podpoře českých tradic Cesta Česka a potrvá do 31. ledna 2024.

Soutěže se může zúčastnit každý, kdo v daném termínu zašle fotografii s tématem putování po Poutní cestě Blaník – Říp či Poutní cestě Říp – Blaník. Autoři 13 nejlepších fotografií pak získají dárkový balíček a jejich vítězné snímky budou otištěny v nástěnném kalendáři Cesta Česka pro rok 2025. Tříčlenná odborná porota nejdříve vybere 36 snímků, o nichž pak bude po dobu čtyř týdnů hlasovat veřejnost. Všechny soutěžní snímky budou zveřejněny se jménem autora ve fotogalerii na www.cestaceska.cz. Výtěžek z prodeje kalendářů využije spolek na financování projektů poutních cest. Křest kalendáře a setkání s autory vybraných fotografií se uskuteční na jednodenní akci Pouť Českého Anděla 2024 v obci Ctiněves.

„Fotografická soutěž je určena široké veřejnosti a zejména poutníkům, kteří se chtějí podělit o jedinečné momenty ze svého putování. Hlavním cílem je představit poutní cesty pohledem poutníků, kteří zachytili neobyčejnou atmosféru místa a konkrétní okamžik na své cestě,“ říká Jindřich Chmelař, předseda spolku Cesta Česka. „Chceme rozšířit povědomí o existenci poutních cest tohoto typu a možnosti putování po naší zemi. Dále podpořit činnost našeho spolku, kterou nyní financujeme převážně z darů našich podporovatelů a výrobou propagačních materiálů, map a deníků k poutním cestám. A zároveň také pozvat veřejnost na již osmý ročník Poutě Českého Anděla, která se příští rok uskuteční 18. května ve Ctiněvsi pod Řípem a na které se potkáme nejen s autory vítězných fotografií,“ dodává Jindřich Chmelař.

Cesta Česka Jindřich Chmelař, předseda spolku při putování Foto: z archivu Cesty Česka

Poutní cesty

Cesta Česka otevřela v roce 2019 první Poutní cestu Blaník – Říp, jejíž trasa o délce 200 kilometrů vede východně od Prahy, propojuje dva bájné vrcholy a je rozdělena do sedmi etap se sedmi tématy k zamyšlení. Mezi hlavní místa zde patří například Blaník, Český Šternberk, Sázava, Kouřim, Sadská, Stará Boleslav, Mělník a Říp. V září 2022 byla otevřena druhá trasa Poutní cesta Říp – Blaník, vedoucí západně od Prahy a uzavírající pomyslný kruh okolo Prahy. Tato stezka měří necelých 300 kilometrů, je rozdělena do čtyř etap a každá etapa nese samostatné téma doprovázené otázkami důležitými pro každého bez ohledu na náboženství či kulturu. Hlavními místy jsou Libušín, Křivoklát, Beroun, Svatý Jan pod Skalou, Karlštejn, Mníšek pod Brdy, Kamýk nad Vltavou, Sedlec – Prčice, Miličín a Velký Blaník.

Patronkou projektu poutních cest a autorkou průvodních textů k zamyšlení je Ladislava Paterko, díky jejímž dlouholetým zkušenostem jsou obě poutní cesty unikátním projektem nejen v oblasti turistiky, ale i v oblasti sebepoznání a osobního rozvoje. Poutní cesty připravil spolek společně s Klubem českých turistů, který spolupracoval při plánování trasy a zajistil výrobu a instalaci tabulek. V obci Ctiněves, kudy vedou obě poutní cesty, se každoročně v sobotu okolo 20. května koná Pouť Českého Anděla. Tato jednodenní akce je určená pro širokou veřejnost a je vhodná i pro rodiny s dětmi. 

O spolku Cesta Česka

Cesta Česka je spolek věnující se podpoře českých tradic, zřizování poutních stezek, propagaci putování a organizaci mimoškolních aktivit pro děti a mládež, především letních táborů. Spolek byl založen 3. července 2014 a sídlí v Praze 5.

Více informací o soutěži včetně formuláře pro přihlášení fotografií je k dispozici na adrese www.cestaceska.cz/cs/soutez-1.html.

CČ_plakat Fotosoutez_A4_2