Součástí syndromu demence jsou potíže s vykonáváním běžných každodenních činností. Přechod z mírné poruchy do demence bývá plynulý, plíživě dochází ke zhoršování.
Obecně přijímaným názorem je, že pacient s demencí má narušenou schopnost zvládání základních denních činností, např. osobní hygieny, samostatného pohybu, příjmu stravy. Pacientům s mírnou kognitivní poruchou zůstávají tyto základní schopnosti zachovány, postupně se ale objevují potíže v oblasti pamatování si termínů, léků a jejich užívání, zvládání finančních transakcí, vyplňování dokumentů a zapamatování si událostí. Některé aktivity denního života mohou být narušeny již dva roky před nástupem demence.
Zhoršení soběstačnosti pacientů s demencí nesouvisí s věkem, pohlavím ani se vzděláním. Pokud máte nějaké pochybnosti, konzultujte je se svým lékařem.
Poradna pro zdravé stárnutí
Proč se ptát odborníků na demence Alzheimerovou chorobou a dalšími demencemi je v Česku postiženo více než 150 000 občanů a odhaduje se, že během následujících dvaceti let stoupne jejich počet na více než 300 000. Alzheimerova demence je charakteristická plíživým začátkem, který bohužel často uniká pozornosti okolí. Pokud jste na pochybách, zda se u blízkého příbuzného či známého jedná o přirozené projevy stárnutí, nebo o příznaky počínající demence, zašlete dotaz do naší poradny na www.alzheimercentrum.cz/poradna.
Ptejte se na cokoliv
Nebojte se jakékoliv otázky. Metodikové pro danou problematiku a rovněž lékaři různých specializací poradí všem, kteří mají podezření, zda u jejich blízkých nemůže být důvodem zapomínání, zmatenosti a podobných příznaků právě Alzheimerova choroba či jiné demence. Pokládejte otázky ze sociální, zdravotní či z ošetřovatelské oblasti. Odborníci pomohou také s výběrem vhodného zařízení, zajistí testování paměti, což je první krok v řadě vyšetření k určení diagnózy.