Záchranáři prošli cvičením na případný příliv migrantů

FOTO: KÚSK
FOTO: KÚSK

Několik desítek středočeských policistů, hasičů, zdravotníků a další složky Integrovaného záchranného systému se zapojily do cvičení Migrace 300, které prověřilo připravenost na případnou migrační vlnu.

Cvičení simulovalo situaci, kdy u Břeclavi na území České republiky neoprávněně vstoupila velká skupina cizinců a policie Jihomoravského kraje požádala o pomoc mimo jiné i Středočeský kraj. Část migrantů proto byla převezena do areálu Krajského ředitelství PČR, Územního odboru Policie ČR Beroun za účelem provedení správních úkonů.

Autobus přivezl do Berouna celkem třicet figurantů představujících uprchlíky, z nichž zhruba třetinu tvořily ženy. Policisté je vyváděli po jednom a předávali je k dalším úkonům. „Kontroluje se, jestli nejsou ozbrojeni, co mají v zavazadlech, zjišťují se základní identifikační údaje. Pokud mají doklady, opisují se. V případě, že doklady nemají, zjišťujeme jejich jméno, národnost, státní příslušnost apod. za pomoci tlumočníků,“ popsal proces náměstek ředitele Krajského ředitelství PČR Středočeského kraje pro vnější službu Jan Ptáček.

Celkem bylo k zajištění cvičení v Berouně nasazeno 40 policistů. Při zajišťování správních úkonů pro 300 migrantů by však bylo zapotřebí 170 policistů.

Hasičský záchranný sbor si na místě vyzkoušel také mobilní dekontaminační zařízení, které by mohlo být v případě nutnosti použito k zajištění akutních hygienických potřeb migrantů. „V takovém případě migranti dostanou identifikační pásku, zanechají svůj oděv v tomto zařízení, provedou očistu těla a dostanou náhradní oděv,“ přiblížil způsob využití dekontaminačního zařízení ředitel HZS Středočeského kraje Miloslav Svatoš.

„Domnívám se, že integrovaný záchranný systém i policie jsou dobře připraveny. Ukázalo se však, že je nutné na Krajském úřadě Středočeského kraje dovybavit pracoviště krizového řízení pro zajištění činnosti krizového štábu kraje a bezpečnostní rady kraje. Hlavně za účelem efektivní komunikace a sdílení dat se složkami IZS i dalšími územními orgány v případě řešení mimořádných událostí a krizových situací. Je zapotřebí všechny složky IZS a jejich operační střediska propojit s územními orgány on-line,“ zhodnotil průběh cvičení hejtman Miloš Petera, který je zároveň předsedou Bezpečnostní rady kraje.

„Chtěl bych také poděkovat ministru vnitra Milanu Chovancovi i poslanci Richardu Dolejšovi, s nimiž jsme na přípravě cvičení intenzivně spolupracovali, za pomoc a podporu. Jsme už také domluveni, že v měsíci září uspořádáme další cvičení s touto tematikou, tentokrát ale už i ve spolupráci s dalšími kraji, jejichž hranice přímo sousedí s Maďarskem či Rakouskem. Kromě zvládnutí migrační vlny se v něm chceme zaměřit i na problematiku ochrany zdrojů pitné vody,“ doplnil hejtman Petera.

Krajští odborníci na bezpečnost společně s vedením středočeské policie a dalších složek IZS nyní budou proběhlé cvičení analyzovat.