„Zelené dotace“ pro rodinné domy jsou vyčerpány

Ilustrační foto: archiv
Ilustrační foto: archiv

Zájemci o letošní dotaci z programu Nová zelená úsporám (NZÚ), určenou na zateplení rodinných domů, již vyčerpali celou 900milionou alokaci. Další šanci budou mít možná na podzim.

Původních 600 milionů korun žadatelé vyčerpali už v sobotu 4. července, během které systémem prošlo rekordních 419 úplných žádostí převyšující 105 milionů korun. Ministerstvo životního prostředí se rozhodlo alokaci v programu pro rodinné domy navýšit na 900 milionů korun, která byla vyčerpána včera.

Žádosti nyní padají jen do tzv. zásobníku, který bude dle odhadů vyčerpán během následujícího víkendu. Aktivní jsou stále dotace na úsporná opatření pro bytové domy, kde je aktuálně 453 milionů korun.

Ti, kteří se nestihli do programu přihlásit, ale zřejmě dostanou ještě letos šanci. „Během podzimu plánujeme spuštění dlouhodobé kontinuální výzvy NZÚ s postupným doplňováním peněz dle výnosu z dražeb emisních povolenek,“ prozradil ministr životního prostředí Richard Brabec. Program by tak pokračoval celoročně dle dosud vypsaných pravidel.

V NZÚ bylo k 7. červenci schváleno 1076 podaných žádostí za 229 miliónů korun, peníze jsou plynule odesílány tak, jak příjemci dokládají realizaci opatření. Proplaceno bylo 45 žádostí za 2,5 milionu korun, dalších 55 žádostí za 2,9 milionu je v procesu financování.

(lib)