Zbytečně se před Vánoci nestresujte

Zbytečně se před Vánoci nestresujteŘíká MUDr. Šárka Bílková, lékařka – internistka, zabývající se i obezitologií.

Vánoce samy  o sobě přinášejí spoustu stresů. Veškeré vánoční přípravy a stres je pak zejména ženami kompenzován nadměrným pojídáním jídla, mají větší chuť na sladké atd. A jaké jsou následky? Všichni víme.

Jak organismus obrnit před náporem stresu, jídla a pití?
Je možné svůj organismus na vánoční svátky připravit. A to užíváním minerálů a  antioxidantů,   nejlépe už od  začátku  prosince. Tedy látek, které váží volné kyslíkové radikály. “Zametají“ je v lidském organismu a tím také napomáhají lepšímu trávení, především spalováním tuků. Snižují tím riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění i některých typů rakoviny.

Vzhledem k tomu, že klasická strava je na tyto látky v dnešní době poměrně chudá, užívejte je raději ve formě detoxikačních přípravků, které jsou běžně dostupné ve všech lékárnách.

Na druhou stranu se možná tolik neví, že nejběžnějším antioxidantem v našich zeměpisných šířkách je obyčejné jablíčko. Teď na podzim a začátkem zimy je plné vitamínů a lehko dostupné. Stačí pak alespoň dvě jablka denně.

Antioxidanty jsou  přítomné i v jiném ovoci a zelenině.
Takže pokud pravidelně jíte ovoce a zeleninu, je to jen dobře. Teď před Vánoci je to obzvlášť důležité.

Začíná to Mikulášem, kdy děti dostanou hory sladkostí a čokolády. My dospělí samozřejmě uždibujeme také.
Když už máte nepřekonatelnou chuť na čokoládu, určitě sáhněte po té, která má alespoň 75% kakaa. Taková čokoláda nemá v sobě tolik  tuku a cukru. Doporučuji ji občas i ženám při hubnutí, když dostanou velkou chuť na sladké.

A jsme u jádra věci – slaďoučké vánoční cukroví, které tak láká k ochutnávání..
Cukroví je největší lákadlo, které obsahuje nejvíce kalorií, mnoho tuku a cukru. Navíc se mu obtížně odolává. Pokud by někdo chtěl upéci dietnější cukroví, pak je dobré místo  mouky bílé použít mouku  cereální , co nejméně cukru a rostlinný tuk.

Alternativou cukru může být použití umělých sladidel, které se dnes dostanou i ve formě kapek, např. CandyS – dvě kapky nahradí jednu kostku cukru. Toto je příklad sladidla, které se v organismu nemetabolizuje, tj. nenechává za sebou žádné stopy. Pouze chutná sladce  a z organismu se vyloučí v nezměněné podobě. Tím se můžeme vyhnout cukru, který má mnoho kalorií.

Pokud však chceme zůstat u klasického cukroví, pak by se neměla překročit denní dávka – čtyři kousky cukroví /čím méně tím lépe/. Pak bychom mohli mít šanci, že nepřibereme na váze.

A když to mlsání proložíme alespoň procházkami, nebo jinou pohybovou aktivitou, pak také donutíme tělo, aby pohybem určitou část energie spotřebovávalo. Vánoce jsou těžká zkouška – nejhorší a zbytečné je přejídání se u televize.

Říká se, že pokud budu lačnit celý Štědrý den, tak na večer uvidím Zlaté prasátko.
To ano, to se říká, ale co následuje? Večer se takový člověk, který celý den nejí, jednoduše přejí. A ani si ten slavnostní večer nemůže tolik užít. Pokud se chcete postit, tak  si dopřejte na Štědrý den libovolné množství ovoce a zeleniny. Zaplní vám žaludek, nebudete tolik trpět a sníte toho mnohem méně. Také mám dobrou zkušenost, že pokud okolo poledního dostaneme hlad, připravuji českého kubu, tedy jídlo z krup a sušených hub. Jen trochu omastím a nechám zapéci v troubě.

Kromě toho, co jíme, je třeba kontrolovat  JAK  jíme. Mám na mysli raději více porcí denně a menší dávky než jedna obrovská.

Pokud nechceme přes Vánoce přibrat, je třeba se v jídle kontrolovat, ovládat se a konzumovat jen  poloviční porce.

Nejezte ve stoje nebo v poklusu. Ke každému jídlu si sedněte a vychutnejte si ho. Zaznamenáte včas, kdy máte dost…

Co se týká přípravy štědrovečerní večeře, pak dávejte přednost pečení kapra, např. na kmíně, před jeho smažením. Pokud přeci jen budete smažit, pak ubrouskem z jednotlivých porcí ryby vysušte přebytečný tuk.

Do bramborového salátu přidejte namísto majonézy bílý jogurt. Uvidíte, že to výslednou chuť salátu ani neovlivní.

Pokud mohu doporučit, pak místo večeře v průběhu Vánoc připravujte ovocný salát ze všeho ovoce, které je na stole – pomeranče, mandarinky, jablka, víno, ananas,banány… Je výborný, osvěžující, plný vitamínů.

Připravujte dietní libová masa / krůtí, králičí /, dopřávejte si ryby a dávejte přednost pečení a vaření před smažením.

Před svátečním obědem či večeří vypijte sklenici vody.Budete se cítit sytější a méně toho sníte.
Dá se toho vymyslet dost, aby vám o Vánocích chutnalo a zároveň abyste zbytečně nepřibrali na váze.

Kromě jídla i v nápojích se ukrývá velké množství zbytečných kaloriií…
Samozřejmě, dávejte si pozor na alkohol. Určitě upřednostňujte suchá vína nebo vinné střiky. Neobsahují tolik cukru jako všechny aperitivy, vaječné koňaky, likéry a destiláty. Zejména likéry jsou kalorické bomby, které není možné organismem běžnou denní činností zpracovat a spotřebovat. Pozor na slazené limonády a džusy. I light cola nebo pepsi obsahují stále mnoho nadbytečných cukrů.

Pokud mohu doporučit, pijte neslazené nesycené minerálky nebo vodu a z akoholu suchá vína nebo vinné střiky

Co když se člověk neudrží, zbaští na co přijde, přibere… a na Nový rok se rozhodne, že s tím něco chce dělat, chce to zase shodit.
To je nutné začít shazovat přebytečná kila hned po Novém roce. Naordinovat si alespoň půl hodiny denně ostré chůze, ne pouze pomalé procházky, pokud není příznivé počasí, pak minimálně půl hodiny na rotopedu s učitou zátěží a tepovou frekvencí 120 – 130/ minutu. Zkrátka veškeré sportovní aktivity jsou vítány.

Platí jednoduché pravidlo: Snížit příjem kalorií a zvýšit výdej energie.

Stres a únava zvyšuje riziko přejídání. Nepřehánějte to s vánočním úklidem a s nákupy a dopřejte si také trochu relaxace.

(bt)