Zájemci o „zelené dotace“ si musí pospíšit

Hands holding a  piggy bank and a house modelStátní fond životního prostředí přijímá necelých 14 dní žádosti o dotace z programu Nová zelená úsporám, který spustil pro rodinné domy v celé ČR a pražské bytové domy. Akce sice trvá do konce října, ale zájem je obrovský. Zájemci by proto neměli váhat.

Pro letošní rok je na energeticky úsporná opatření v programu připraveno 1,1 miliardy korun, z toho 600 milionů je určeno pro majitele rodinných domů na celém území České republiky a 500 milionů je vyčleněno na pražské bytovky.

„Díky nově nastaveným podmínkám programu, které jsou pro žadatele daleko vstřícnější, je program dostupný takřka všem majitelům domů. Na dotace nyní mohou dosáhnout i ti, kteří nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce a chystají se zateplovat postupně. Zájem o dotace je veliký,” okomentoval aktuální stav programu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Loni trval příjem žádostí devět měsíců, během kterých majitelé rodinných domů zaregistrovali přes 6 000 žádostí téměř za 1,4 miliardy, přičemž největší nárůst přijatých žádostí fond životního prostředí zaznamenal během několika posledních týdnů před ukončením výzvy.

Letos je prozatím situace zcela opačná. „Pokud vše půjde tímto tempem, dá se očekávat, že alokace bude podle všeho úspěšně vyčerpána ještě před koncem výzvy, který je jak pro rodinné, tak bytové domy stanoven na 31. října 2015. Žadatelé by proto neměli s podáním žádosti váhat,” dodal ministr Brabec.

Další informace včetně aktuálního stavu disponibilních finančních prostředků určených pro jednotlivé výzvy je možné průběžně sledovat prostřednictvím aplikace pro příjem žádostí na stránkách programu Nová zelená úsporám .

(red)