Záchranné složky hlásí akce s velkou koncentrací lidí

Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.
Hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. Foto: KÚSK

Na základě informací o teroristickém útoku v Berlíně a avizovaných opatřeních Policie České republiky hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová svolala jednání Bezpečnostní rady Středočeského kraje.

Zúčastnili se ho představitelé všech složek integrovaného záchranného systému působících na území regionu.

„V tuto chvíli je v České republice vyhlášen I. stupeň ohrožení, to znamená zvýšená obezřetnost. O konkrétním nebezpečí však nemáme žádné informace,“ sdělil členům bezpečnostní rady ředitel Krajského ředitelství policie Středočeského kraje Václav Kučera.

Policie přesto od 21. prosince zvýšila počet policistů pro výkon služby o 50 procent. Od začátku adventu také zvýšila počet policistů zejména v místech, kde se shromažďuje více osob – např. adventní trhy, kulturní akce, nákupní centra.

Policejní ředitel dále členy bezpečnostní rady informoval o této webové stránce Ministerstva vnitra, kde jsou uvedeny základy ochrany tzv. měkkých cílů a metodika postupu pro organizátory různých společenských a kulturních akcí. Zřízena byla též telefonní linka 800 255 255, která je nepřetržitou podporou pro organizátory společenských akcí potenciálně ohrožených teroristickými útoky.

„Na webových stránkách Středočeského kraje zřídíme odkaz na stránky Ministerstva vnitra s metodickými postupy pro organizátory společenských akcí. Zároveň jsem vyzvala představitele složek IZS, aby vedení kraje informovali o všech velkých a důležitých akcích s účastí veřejnosti pořádaných v rámci kraje a o zásazích, které provádějí při mimořádných událostech většího rozsahu,“ prohlásila v reakci na informace policejního ředitele předsedkyně Bezpečnostní rady Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová. „Tyto informace chceme mít zejména proto, abychom na ně mohli včas reagovat, a také abychom mohli složkám IZS poskytnout potřebnou součinnost,“ dodala. Zdůraznila také potřebnost součinnosti složek IZS s obecními policiemi, které mají nejlepší znalost místních lokalit.

(red)