Záchranáři zřídí nové mobilní operační středisko

Foto: KÚSK
Foto: KÚSK

Středočeská záchranka nakoupí v roce 2016 vše potřebné pro mobilní operační středisko, které pomůže zmírnit dopady případné mimořádné události. Vyjde ji na 5,3 milionu korun.

Radní kraje schválili tři investiční záměry. „Konkrétně jde o nákup stanů pro hromadná postižení zdraví za dva miliony korun, z toho 1,6 milionu korun přispěje ministerstvo zdravotnictví. Záložní zdroj elektrické energie bude stát 800 tisíc korun a ministerstvo nás podpoří částkou 640 tisíc korun. Mobilní aplikace pro mimořádné události a krizové situace pořídíme za 2,5 milionu korun s dotací ve výši 2 miliony korun,“ sdělila radní pro oblast zdravotnictví Jiřina Fialová.

Mobilní operační středisko je schopno řídit záchranku z terénu odkudkoliv a zajistit tak její provoz  v případě, že dojde k výpadku stávajícího operačního střediska, například kvůli výbuchu plynu či bomby. „Má vlastní elektrický generátor, vysílačky, mobilní telefony, počítače a je plně funkční stejně jako ,kamenné‘ operační středisko. Stany pomáhají jako improvizovaný krytý nemocniční prostor v případech, jako je hromadné neštěstí, kdy nelze dostatečně rychle transportovat zraněné z terénu do zdravotnických zařízení,“ vysvětlil ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek.

Krizová připravenost zahrnuje činnosti, které obyvatelům zajišťují co největší bezpečí v případě mimořádných a nenadálých situací, jež ohrožují standardní fungování celého systému, do kterého řadíme záchranáře, policisty a hasiče. Cílem takové připravenosti je co nejvíce zmenšit dopady případné mimořádné události, jako jsou například povodně, teroristický útok nebo dlouhodobý výpadek elektřiny.

(red)