Záchranáři učí, jak se zachovat při dopravní nehodě

Foto: Zdravotnická záchranná služba SČK

Co dělat v prvních okamžicích po dopravní nehodě nově učí Středočeští záchranáři. Kurzy pro širokou veřejnost jsou pokračováním projektu „Učte se od profesionálů“.

Kurzy „Učte se od profesionálů! II. – Dopravní nehoda“ tak navazují na velmi úspěšnou etapu vzdělávání, kdy záchranáři předváděli zásady první pomoci. Ve Středočeském kraji proškolili necelých šest tisíc lidí.

Nový tematicky specializovaný kurz první pomoci je šitý na míru přímo řidičům či cyklistům. Zaujme ale všechny, kteří se chtějí seznámit s postupy technické a zdravotnické pomoci při dopravní nehodě. Součástí je i simulovaný nácvik vyproštění zraněného z havarovaného vozidla a ošetření možných zranění nebo simulace postupu při postižení většího počtu osob a neodkladné resuscitace.

Projekt Zdravotnické záchranné služby SČK získal záštitu hejtmanky Středočeského kraje Jaroslavy Pokorné Jermanové. „Kraj podobné projekty podporuje, protože mohou vést k záchraně lidských životů. Těší mě zájem veřejnosti o ně,“ uvedla na adresu projektu hejtmanka.

Pilotní kurz proběhl na konci února v Kladně. “Přiznávám, že jsem i po těch letech mile překvapen neklesajícím zájmem veřejnosti, která touží po nových vědomostech nebo jen osvěžení svých znalostí. Z praxe víme, jak důležité je rychlé poskytnutí první pomoci, aby měl zraněný šanci na návrat do života. Proto není čas například u těžké dopravní nehody dlouho pátrat v paměti. Navíc i první pomoc má svůj vývoj a pravidla, která platila za dob našeho mládí, už neplatí.” řekl ředitel středočeské záchranky Martin Houdek.

Kurzy jsou pro veřejnost zdarma. Města se ale o ně musí aktivně přihlásit u Zdravotnické služby SČK.

(red)