Pokračujeme v putování a ve vypravování s knihou Dolní Berounka Otomara Dvořáka.
Začněme třeba pramenem nad Berounem, v místech zvaných U Studánky, kam si chodila četná procesí vyprosit zdraví ke kapli Panny Marie. Nebo studánkou Koda u osady Tobolka. Jde o velmi vydatný pramen s dávnou historií, sahající pravděpodobně daleko i před dobu keltského osídlení. Dá se snadno vyhledat na mapě a jeho návštěvníci si jistě nenechají ujít ani výlet k nedaleké tajemné pravěké jeskyni. Vzpomeňme na prameny ve Svatém Janu pod Skalou a studánku U Tří habrů nedaleko Loděnice s pověstí o věrných milencích a čarovném otisku ruky.
Kolem Berounky
V okolí Berounky je jich ještě více. Pojďme se k nim vydat, nejlépe pěšky. Začneme opět u Berouna – nad čtvrtí Závodí, v místech zvaných Na Veselé. Po asfaltové stezce, sloužící i cyklistům, můžeme projít do lesa směrem na obec Vráž. V půli cesty míjíme malý upravený rybníček. Přitéká do něj voda ze studánky skryté v dřevěném přístřešku pod vysokým dubem. Je zde vybudováno i příjemné odpočívadlo.
Pramen dříve sloužil jako zdroj vody místním statkům. V dávných dobách se prý na zdejším návrší, odkud je krásný rozhled, pohané „veselili a čarovali“ o svátcích „veselje“, později za křesťanských dob zvaných „svatojánské“. Stružka z této studánky se vlévá do Vrážského potoka a u bývalého berounského brodu splyne s řekou Berounkou.
Kačák
Pokud dojdeme až do Vráže, nezapomeňme se podívat k pozoruhodné stavbě původně románského kostela svatého Bartoloměje na nejvyšším místě obce a pak můžeme cestou přes nedalekou Loděnici navštívit dvě skutečně zázračné studánky – jednu za loděnickou vápenkou v lese U Tří habrů a další, velmi slavnou, ve Svatém Janu pod Skalou. Ta má mimochodem prameny dva – ten silnější, zvaný Ivanka ( na soukromém pozemku vedle kláštera), nebo ten známější, pramen svatého Ivana přímo pod svatojánským klášterem, jsou vlastně dalšími drobnými přítoky potoku Kačáku. Zázračné vody těchto studánek se tak mísí s hnědavou hladinou Kačáku a posléze i se zelenavými vlnami Berounky.
Kousek od ústí Kačáku do Berounky, vrátíte-li se asi 300 metrů proti proudu stále po levém břehu řeky, najdete u bývalého zahradnictví místo s několika chatkami, zvané Šanův kout. Zde je úzkým údolím vyšlapaná pěšinka, jež vede do nitra lesa. Po chvíli chůze dojdete ke krásnému a chutnému prameni nad malou vodní nádrží. Je to krasový pramen – takových je v Českém krasu, který se táhne po obou březích řeky až do Radotína, téměř stovka.
Karlické údolí
Patří k nim i prameny v romantickém Karlickém údolí. Mělo by jich být více než dvanáct. Zajímavé jsou i zdroje Karlického potoka – jeden pramen najdeme východně u Vysokého Újezdu v malém rybníku, přitom asi kilometr západně od obce objevíme v lese zázračnou studánku U Tří habrů, o níž jsme se již zmínili. Další pramen zásobuje Karlický potok z rybníčku na dvoře soukromé usedlosti č. p. 8 v Trněném Újezdu. Potok pak protéká řadou vodních nádrží, především pod obcí Lužce, razí si cestu hlubokou kotlinou Karlického údolí a přibírá zejména z pravé strany řadu dalších pramenů a pramínků vody, která dodnes slouží i zdejším chatařům.
K těm nejznámějším patří studánka pod zříceninou hrádku Karlíku v dolní části údolí, uprostřed pak studánka Petránka se zděnou stáčírnou, nejvýše pak romantický pramen pod kamennými schůdky u prvního mostku přes potok.
Zkuste i v zimě objevovat živou vodu, vodu zázračnou, která naplňuje řeku Berounku.
Knihu Otomara Dvořáka Dolní Berounka je možné zakoupit v kanceláři DOBNET.
Marie Holečková