Za vybírání kontejneru hrozí pokuta

Za vybírání kontejneru hrozí pokutaRostoucí ceny papíru ve sběrnách motivují některé spoluobčany k vybírání tříděného odpadu.

Zatímco na přelomu roku se vykupoval kilogram tříděného papíru za méně než korunu, nyní za něj v některých sběrnách dostanete tři koruny. Našli se proto lidé, kteří kontejnery na tříděný odpad berou jako příležitost k přivýdělku.

Často se nejedná o bezdomovce nad existenční propastí. Množí se případy, kdy ke kontejneru přijete auto, leckdy i luxusního provedení, vyskočí z něj posádka a během několika minut přemístí celý obsah kontejneru do zavazadlového prostoru.

Sběrači papíru většinou nevědí, že jde o přestupek proti majetku, za který mohou dostat až tisícikorunovou pokutu. Papír se totiž vhozením do kontejneru stává majetkem jeho provozovatele.

Na “sběr” papíru z kontejnerů doplácejí obce, kterým se snižuje finanční návratnost z umístění kontejnerů. Nejvážnější situace je v tuto dobu v hlavním městě. Na jednom ze sídlišť proto zkusili kontejnery zamykat.

Sběrači ale většinu zámků zničili, navíc se ukázalo, že někteří občané nejsou ochotni balíky papíru úzkým otvorem zamčeného kontejneru prostrkávat.

Jediným řešením tak jsou podzemní kontejnery, které navíc nenarušují okolí. Výstavba jednoho takového ale přijde na víc než milion korun.

(jm)