Velikonoční figury v nadživotní velikosti, například zajíci nebo slepice, vyrobené ze sena jsou každoročně k vidění během jarních svátků v obci Čenkov na Příbramsku. Letos do 28. dubna.
Pak se na náves slétnou čarodějnice.
Obec Čenkov se nachází v malebné brdské kotlině po obou březích řeky Litavky, zhruba 10 kilometrů západně od Příbrami. Vypravit se do ní můžete pohodlně autem přes Hostomice a Jince. Nebo zvolte zábavnější, zato nevyzpytatelnější cestu vlakem přes Beroun, či po lokální trati ze Zadní Třebaně, v Lochovicích přesedněte na vlak ve směru do Protivína. Nezapomeňte vystoupit v Jincích. Zbývající kilometr do Čenkova musíte dojít pěšky. Pozor ale, až do 23. dubna platí na lokální trati Třebaň–Lochovice nepřetržitá výluka a místo motoráčku jezdí autobusy!
Nejkratší cesta je po hlavní silnici. Vydat se ovšem lze i po modré turistické značce kolem Kopáčovského rybníka a u mostu přes Litavku zatočit doprava přes trať na čenkovskou náves. V místech bývalé návsi byla v roce 1826 postavena kaplička se zvonicí a slavnostně vysvěcena ke cti Antonína Paduánského. Nedávno ji opravili místní obyvatelé. Právě u ní postávají vysocí oblečení zajíci. Zatímco jeden ušák vypadá jako malý školák, druhý zase připomíná vetchou stařenku a další pečlivého kravaťáka.
Letos bude náves velikonočně vyzdobená od 13. do 28. dubna, a to již devátým rokem. A co Čenkovští chystají? „Uvidíte velkou zaječí rodinku v lidské velikosti, která si vyšla na pomlázku. Pasoucí se stádo ovcí. Jedna ovečka bude mít železnou konstrukci, takže na ni rodiče mohou posadit děti a vyfotografovat si je na památku,“ láká autor výzdoby Jiří Firýt. Všechny figury jsou vyrobeny ze sena a podle potřeby jsou některé oblečené. Budou zde rovněž slaměné slepice, kachny, pejsek s kočičkou, malí zajíčci. Ale i lidské postavy, třeba dědeček s babičkou sedící na lavičce u kapličky, modlící se stařenka a další. Chybět nebudou velká velikonoční vejce ozdobená dětmi z okolních mateřských škol.
„Postavy využívám hlavně v období Vánoc, kdy je u kapličky betlém s více než šedesáti figurami. Jde o největší betlém ze sena v životní velikosti s oděnými postavami v České republice,“ prozrazuje rekordman. Betlém zde vystavují přibližně od 10. prosince až do Tří králů. Postavený je tak, že jím mohou návštěvníci procházet. Hlavy nemají obličeje. Každý, kdo si je prohlédne, tak může zapojit vlastní představivost.
„Figury lze použít pro různé akce po celý rok. Jejich hlavy se dají sundat, proto z nich lze lehce udělat člověka, zajíce, čarodějnici a podobně. Půjčují si je i okolní vesnice,“ popisuje Firýt s tím, že například jedna byla při letní zábavě zavěšena v sále u stropu na padáku a představovala parašutistu. Jiná si zahrála v hudební klipu.
Zatímco na Vánoce jsou postavy oblečené střídmě, na Velikonoce pestře a vesele. „Prostě si můžu dovolit popustit uzdu fantazii,“ pochvaluje si čenkovský rodák, který své výtvory zhotovuje postupně, podle aktuálního nápadu a nálady. Po akci je vždy musí uklidit a nechat vyschnout. V případě nutnosti některé opraví nebo předělá.
Pokud nestihnete velikonoční výstavu, nezoufejte. Hned 30. dubna totiž náves ožije čarodějnickým sletem. „Již několik let zde na týden přistávají čarodějnice z celého okolí. Letos se představí od 30. dubna do 5. května,“ doplňuje Firýt a zve k návštěvě „své“ obce.
Info na cestu
Odjezd lokálky (do 23. dubna náhradních autobusů) ze Zadní Třebaně je o víkendu v 11:29, odjezd z Lochovic ve 12:33. Příjezd do Jinců ve 12:41. Na ranní spoj v 9:07 ze Zadní Třebaně v Lochovicích doprava nenavazuje.
Občerstvit se můžete v jinecké restauraci Eška, kde nabízí piva rodinný pivovar Vilém.
Pavla Nováčková