Za legendárním Merkurem do Brandýsa

Foto: KÚSK

Pokud hledáte výlet pro celou rodinu, zvolte výstavu věnovanou stavebnici Merkur. Najdete ji v Oblastním muzeu Praha-východ v Brandýse nad Labem, vzdáleném asi hodinu jízdy autem.

K vidění jsou nejen informační panely o historii značky, firmy a o plejádě stavebnic, ale i smontovaná díla od sběratele Jiřího Mládka. Auta, stroje, mosty, železnice, budovy, dokonce i nástroj, pomocí kterého Otto Wichterle vyrobil první kontaktní čočky nebo plotter Alfigraf.

Jiří Mládek se svému koníčku, dětským kovovým stavebnicím, věnuje od roku 1980 a patří mezi pět největších sběratelů těchto stavebnic na světě. Spolupracuje s řadou muzeí a připravoval i podklady pro napsání knihy o těchto stavebnicích. Ve svém domku staví dle vizí Julese Verna model „Ocelového města“, který je aktuálně umístěn v muzeu „Merkuru“ v Polici nad Metují a je neustále doplňován.

Počátky výroby stavebnice jsou datovány k roku 1920, kdy pan Jaroslav Vancl založil firmu Inventor. Od roku 1925 jsou kovové části stavebnice spojovány šroubky a matičkami velikosti M 3,5, čímž se stavebnice přiblížila reálnému konstruování a umožnila tak větší tvořivou práci a pestřejší hry.

(red)