V průběhu celého léta a teplé části podzimu se zde konají šermířská vystoupení či výpravné bitvy a prostranství před hradem se stává dějištěm festivalů a koncertů.
Středobod pro výletníky
Cesta ze vsi Okoř podél Zákolanského potoka dala vzniknout známé písničce Na Okoř je cesta jako žádná ze sta… Ale nikterak výjimečná není. Zato samotný hrad a jeho okolí ano. Okoř má několik předností, které z ní činí skutečnou jedničku mezi výletními cíli v okolí Prahy. Je to především blízkost hlavnímu městu, široká nabídka služeb turistům a ideální lehce zvlněná krajina pro cyklisty. Okolí hradu je vhodné zejména pro milovníky koní, cyklistiky i pěší turistiky.
Historické souvislosti
Okoř leží uprostřed historicky cenné oblasti. Blízké Únětice daly například pojmenování kultuře, která vládla střední Evropě před třemi a půl tisíci lety, jméno Lidic se dostalo do školních učebnic v souvislosti s druhou světovou válkou, Roztoky se staly za první republiky symbolem luxusní dovolené a Levý Hradec vypovídá o slavné minulosti rodu Přemyslovců.
Počátky Okoře spadají do 13. století. Hrad byl mnohokrát přestavován s důrazem na jeho lepší obranyschopnost. Důležitou součástí obrany byl rybník, který obklopoval hrad ze tří stran. Přesto byla stavba během třicetileté války značně pobořena. Z dolního hradu z konce 15. století dodnes zůstala část opevnění, bašta a zbytky první brány. Lépe zachovány jsou části starší stavby, takzvaného horního hradu.
Prohlídka hradu
Prohlídkový okruh si můžete projít buď s průvodcem, nebo bez něj. V hradu si zblízka prohlédnete torzo věže a ruiny raně gotické kaple. Na západní, severní a jižní straně opevnění si můžete všimnout zbytků pozdně gotického opevnění, jež tvořila polokruhová bašta s klíčovými střílnami z 15. století. Svah východně od hradu, který skrýval potenciální nebezpečí ze strany útočníků, přiměl majitele vybudovat samostatnou předsunutou baštu, z níž zůstaly už jen valy a příkopy. Trosky hradu nyní spravuje Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy.
Jak se na Okoř dostat
Autem: Okoř leží severozápadně od Prahy směrem na Kladno. Většina řidičů z naší oblasti k ní nejspíš zamíří tak, že v Letech odbočí ze silnice II/115 na II/116 a přes Mořinu se vydá na Rudnou směrem na Kladno. Dále pak po dálnici R7 (Praha–Slaný). Sjet musíte na 6. kilometru a pokračovat asi 3 km přes vesnici Číčovice přímo do obce Okoř. Parkoviště je přibližně 250 metrů od hradu.
Autobusem: Autobus jede z Prahy přímo do obce Okoř okolo 40 minut.
Vlakem: Cesta z Poberouní na Masarykovo nádraží trvá zhruba 40 minut. Tam je nutné zvolit přímý spoj do stanice Noutonice. Cesta osobním vlakem zabere asi hodinu z Prahy. K hradu jsou to pak přibližně 2 km pěšky.
Pěšky: Na Okoř se lze vydat samozřejmě také pěšky, a to až z Prahy.
Můžete si vybrat mezi přístupem od Suchdola po modré, nebo z Dejvic po zelené do Horoměřic, kde se napojíte na červenou turistickou značku. Trasa z Roztok měří kolem 13 km, z Dejvic přibližně 14,5 km – obě vedou nenáročným terénem téměř po rovině.
(bt)