Pod záštitou neziskové organizace Brontosauři v indickém Himálaji vyrazila koncem července výprava z České republiky na cestu do oblasti Ladak, které se říká Malý Tibet. Součástí expedice je také ředitelka Střediska volného času Dobřichovický domek Radka Alexy. Má široké znalosti v oblasti vědecko-výzkumných činností a zkušenosti s prací v zahraničí. Jako jediná jede s celou rodinou.
Ve skupině jsou významní hosté, vědci a novináři v čele s Juliem Lukešem (místopředseda Akademie věd ČR), Ivem Jupou (ředitel NPI ČR), Lucií Výbornou (moderátorka Českého rozhlasu) a českou velvyslankyní v Dillí. Všichni slavnostně otevřou novou laboratoř ve Spring Dales Public School ve vesnici Mulbekh. Tuto školu Brontosauři podporují již od roku 2008. Budova má vybavené učebny pro fyziku, chemii, biologii a IT. Důležitou složkou výpravy jsou odborní dobrovolníci, kteří budou po dobu 14 dnů realizovat první výuku v nové školní laboratoři a zároveň dlouhodobě metodicky podporovat tamní učitele.
Radka Alexy se aklimatizuje díky přátelským obyvatelům vesnice a také dětem ze školy, které jsou nadšené z návštěvy učitelů z Evropy. Bude mít na starost dvě třídy dětí, pro které si připravila prakticky zaměřený projekt Voda je život. „Voda je základní surovinou nutnou pro život a tamní obyvatelé si ji nosí domů buď z povrchového pramene (odtávající ledovec), ze studní, které tam navrtala vláda, anebo přímo z řeky. Nikdo se čištěním ani testováním nezabývá, a přitom vím od jejich ředitele školy, že často trpí na průjmová onemocnění“.
Mulbekh je poslední buddhistická vesnice při cestě z Malého Tibetu do Kašmíru. Za ní jsou už muslimské osady. Škola v Mulbekhu je ojedinělá tím, že nabízí ucelené a kvalitní vzdělání pro děti z vesnice a blízkého okolí. Autobus je sváží zhruba v hodinové vzdálenosti v obou směrech údolím. Dříve byli již velmi malí chlapci a děvčata posíláni do škol ve velkých městech nížinné Indie. Studium v jiném jazyce, kultuře, podnebí a bez kontaktu s rodinou je pro děti i rodiče nepříjemné a zatěžující. Často se skládala celá vesnice, aby vybrané děti mohly studovat. Také ředitel dnešní školy v Mulbekhu je jedním z vybraných dětí, ale musel kvůli tomu žít 20 let mimo rodinu a nemohl se vracet domů ani o prázdninách, protože Malý Tibet je půl roku nedostupný kvůli sněhu.
Zaujala Tě organizace Brontosauři v Himalájích? Přemýšlíš o tom stát se jejich patronem a přispět tak na stavbu a provoz tamní školy? Více informací najdeš na webu www.brontosaurivhimalajich.cz