Z dětí se v písecké Sladovně stanou mravenci

Foto: Pavla Nováčková

Hledáte výlet pro celou rodinu? Pak zamiřte na jih, do Písku. Na své si tu přijdou malí i velcí. Navíc z dolního Poberouní se do jihočeského města dostanete díky dálnici D4 za necelou hodinu.
Město Písek vzniklo jako mohutná královská pevnost na ochranu pootavských rýžovišť zlata. Jejich územím vedla stará obchodní stezka spojující střed Čech s jihozápadem země a Bavorskem, později dostala název Zlatá stezka. Písek se stal nejdůležitějším sídlem na její trase.
Jeho doložené dějiny začínají rokem 1243. Právě z této doby pochází první písemná zmínka o něm, listina krále Václava I., v níž se uvádí, že byla sepsána v Písku.

Důvodů, proč navštívit právě toto město a jeho okolí, je mnoho. Nejznámější je zdejší Kamenný most, nejstarší v Čechách. Byl vybudován ve druhé polovině 13. století. Přestože nemá statut UNESCO, je uznáván jako významná architektonická památka. Navíc právě u něj bývají k vidění jedinečné sochy z písku, které tu vznikají již třináct let a lákají tisíce návštěvníků. Umělečtí sochaři Josef Faltus a Marian Maršálek letos započali s pracemi již koncem dubna,  letos na téma Písecké osudové devítky. Vytvořená díla mají připomínat několik událostí devítkových roků v dějinách města, od 600. výročí založení husitské městské republiky v Písku až po 30. výročí obnovy demokracie v naší zemi. Za příznivých podmínek zůstanou sochy volně ke zhlédnutí až do podzimu.

V Písku můžete navštívit hned několik muzeí či památníků. Nejznámější Prácheňské muzeum, v minulosti oceněné prestižní cenou Evropské muzeum roku, se nachází v části královského hradu ze 13. století. Nabízí stálé expozice vztahující se k životu v původním tzv. Prácheňském kraji, ale také řadu krátkodobých výstav, přednášek, kulturních a přírodovědných akcí.

S dětmi se určitě vydejte do zdejší Sladovny, najdete ji přímo v centru města. Pivo se tam už dávno nevaří, zato si zde s dětmi užijete spoustu zábavy. Sladovna totiž funguje jako otevřený kulturní prostor, kde se pořádají hlavně zážitkové výstavy pro rodiny s dětmi. Nejvyhledávanější atrakcí je obří dřevěný labyrint tunelů, schovávaček a mostů: Mraveniště. Jde o interaktivní expozici pro děti. Hravě se zde mohou vcítit do role malého lesního tvora a prozkoumávat desítky metrů tunelů i rozličné komůrky s audiovizuálními doplňky. Mohou vyšplhat na strom, procházet po dřevěných mostech, setkat se s královnou nebo se starat o mravenčí kukly. Mraveniště tak má i edukativní funkci. Skrze hru si děti osvojí mnoho informací z přírodopisu. Pro letošní léto si navíc galerie připravila zážitkovou výstavu na téma české kopané a jejích hrdinů s názvem Góóól.

Pokud byste přece jen byli zklamaní, že ve Sladovně již nevaří zlatavý mok, přejděte jen o pár set metrů dál a narazíte na písecký Hradební pivovar. Nachází se ve středu města poblíž sochy sv. Floriána na Havlíčkově náměstí a jeho součástí je i restaurace.

Také milovníci sakrálních památek se mají na co těšit, kostelů je tu hned několik. Chrám Narození Panny Marie je jednou z dominant. Jeho nejstarší raně gotická část byla postavena při založení města před rokem 1254. Chrámu a zároveň celému Písku jednoznačně dominuje mohutná 72 metrů vysoká zvonice.

A co nabízí Písek pro sportovní nadšence? Třeba LezeTop, jedno z největších lezeckých center s komplexními službami v ČR. Nabízí přes 150 lezeckých cest všech obtížností, místnost pro bouldering, dětskou stěnu…

Mezi kulturními akcemi jsou nepřehlédnutelné například Městské slavnosti, Letní slavnosti, Mezinárodní folklorní festival, Slavnosti piva, multižánrový hudební festival Cool v plotě. Takže se před cestou na jih určitě vyplatí navštívit oficiální web města.

Užitečné odkazy

(pan)