Nová kniha odhaluje zákoutí středních Brd

Stredni_BrdyNa pultech knihkupectví se nově objevila kniha s názvem Střední Brdy a podtitulem „Hory uprostřed Brd“, mapující bohatství přírody a jejího vývoje této oblasti.

Publikaci s podporou Středočeského kraje vydalo nakladatelství Dokořán. Její autoři Václav Cílek, Pavel Mudra, Zdeňka Sůvová a kolektiv přibližují čtenáři oblast „Srdce Brd“ jako nejvyšší plochý hřeben kolem Toku, Prahy a Třemšína. Titul pojednává o významu Středních Brd z pohledu skal, stromů i samotného člověka, který v těchto místech nedokázal založit trvalé sídlo.

„Jde nám o nalezení cest správné ochrany a využitelnosti území, tedy o pohled směřující z minulosti do budoucnosti,“ píší autoři v knize. Připomínají, že se Brdy opět otevírají lidem a je třeba toho využít. „Právě v souvislosti s vyhlášením a otevřením chráněné krajinné oblasti získalo vydání knihy naši podporu.  O zřízení CHKO v Brdech jsme usilovali od samotného počátku vzniku krajů a prosazovali jsme ji i ve všech dosavadních volebních programech. Vydání knihy je skvělý počin, který tamní přírodu a její možnosti veřejnosti dále přiblíží,“ sdělil hejtman Miloš Petera.

Kniha je k dostání v běžné knihkupecké síti nebo na e-shopu nakladatele.

(red)