Vojáci pročesávají Brdy před jejich otevřením

Vojáci pročesávají Brdy před jejich otevřenímV rušeném vojenském prostoru začalo čištění od staré munice.
Postupně projít celý vojenský prostor a najít nevybuchlou munici. To je úkol, který si dala armáda. Stihnout ho chce do konce roku 2015, kdy vojenský prostor zanikne a otevře se veřejnosti.

Prostor rozdělený na čtverce o straně padesát metrů tak začali procházet vojáci s detektory kovů. Na likvidaci nevybuchlé munice budou spolupracovat s armádními i s policejními pyrotechniky.

Celé území vojenského prostoru čeká povrchový průzkum, dopadové plochy, na kterých se cvičily ostré střelby potom průzkum hloubkový.

Ani po skončení celé akce ale nebude možné říct, že je celý prostor stoprocentně “čistý”. Několik armád zde působilo na osmdesát let a především z doby druhé světové války, kdy újezd obsadil wehrmacht a z doby československé lidové armády chybějí přesné informace, co přesně se zde dělo.

I do budoucna se proto budou především hlouběji v zemi nacházet zbytky nevybuchlé munice. Běžným návštěvníkům ale nebezpečí hrozit nebude. Před riziky stavebních prací se bude oblast chránit stavební uzávěrou a povinností při jakékoliv zemní práci zajistit pyrotechnický průzkum.

(jm)