Léto je v plném proudu, a tak si většina z nás užívá dovolenou, cestování a výlety po krásách naší vlasti. Zajímavých míst tu samozřejmě máme mnoho, a přitom o některých možná ani nevíme… My jsme takhle na svých cestách objevili Vlčí horu a zříceninu Volfštejn nedaleko Stříbra.
Zveme vás tedy na poněkud vzdálenější místo. Do města Stříbra se dá pohodlně dojet autem nebo vlakem, pak můžete pokračovat směrem na Planou u Mariánských Lázní. Než se ale vydáte dál, doporučujeme vám projít si centrum Stříbra, které rozhodně stojí za zdržení.
Stříbrné město
Třicet kilometrů západně od Plzně dostalo Stříbro název podle rud, které se v jeho okolí těžily po mnoho staletí. Ve 12. století to byla hornická osada nad řekou Mží, dnes jde o půvabné město se 7,5 tisíci obyvateli, jehož centrum kolem Masarykova náměstí vás určitě okouzlí. Za zmínku rozhodně stojí renesanční budova radnice z 16. století a její výzdoba ze století devatenáctého, 14 metrů vysoký morový mariánský sloup, postavený po morové epidemii na začátku 18. století, nebo hradby s jedinou dochovanou baštou či židovskou brankou.
A pokud budete mít čas, můžete se zajít podívat do parku na náměstí Svobody (asi 500 metrů od Masarykova náměstí), kde se nachází plastika 13. poledníku. Zajímavostí je, že Stříbro udržuje partnerství s městy na stejném poledníku, kameny právě z těchto měst byly při stavbě plastiky použity.
Hrad Volfštejn
Necelých 15 kilometrů na západ od Stříbra leží Vlčí hora se zříceninou hradu Volfštejn. Vlak staví na nádraží v Ošelíně, odkud je to na Volfštejn jen pět kilometrů po zelené a žluté značce. Auto můžete nechat až v Černošíně (lze dojet k hřišti), hrad je odtud vzdálen pouhý jeden kilometr po žluté značce, i když pořád do kopce.
Nahoře vás uvítají už jen zbytky zdí původního sídla a mohutná válcová věž. Hrad patří mezi nejstarší památky na Tachovsku, byl postaven zřejmě ve 13. století v románsko-gotickém slohu na důležité stezce z Plzně do Chebu, spíše jako menší stavba, protože vrchol měl omezený prostor.
První písemná zmínka o hradu a pánech, kteří měli ve znaku vlčí hlavu, je z roku 1316, kdy byl údajně zavražděn první majitel Ctibor z Volfštejna. Pachatele, bratry Dluhomila a Bedřicha z Brodu, tehdy odsoudili k pokutě 600 hřiven stříbra. Hrad zdědili Ctiborovi synové a po něm jejich potomci. Ovšem Volfštejnové tu moc dlouho nebydleli. Už v roce 1460 přesídlili na nedaleké pohodlnější sídlo Třebel a Volfštejn je roku 1527 zmiňován jako pustý hrad.
Nejzachovalejší je dodnes 22 metrů vysoká válcová věž, na níž je asi ve výšce 10 metrů vidět románský portál s dávným vchodem. Zvláštností je, že tloušťka věže ubývá zvenčí, což bylo zcela výjimečné, většina hradů té doby měla věže rovné a tloušťka zdí ubývala zevnitř.
Od roku 1964 je hrad chráněn jako kulturní památka a jeho opravy zajišťuje Spolek pro záchranu hradu Volfštejna.
Vlčí hora a přírodní rezervace
Od hradu už to není daleko na Vlčí horu. Ale do výšky 704 metrů nad mořem musíte vystoupat po svých. Hora bývala kdysi vulkánem a cestou je to vidět, půjdete po červenohnědé kamenné hmotě zvané struska. Na Vlčí horu se ostatně dodnes sjíždějí milovníci minerálů, neboť se tady dají najít amfibol a augit.
Na svazích hory jsou louky a ovocné sady, nahoře překrásný výhled do okolí, dokonce až na Český les. Zajímavá je i Goethova vyhlídka, pojmenovaná po slavném německém básníkovi a spisovateli, který rád pobýval v nedalekých Mariánských Lázních. Na Vlčí hoře ale podle historiků nikdy nebyl.
Jižně od hradu i hory se nachází také přírodní rezervace Pod Volfštejnem. Na vlhkých rašelinných loukách se vyskytuje mnoho zvlášť chráněných druhů rostlin a bylin. Na druhé straně hory je přírodní památka Černošínský bor s chráněným borovým lesem, bohatými keři a bylinami.
Návštěva tohoto západního koutu naší republiky vám na dlouho utkví v paměti.