Vítěznou Moranu vyrobily děti v Hlásku

Vítězná Morana z Hlásku Foto: Tomáš Hejlek

DOBŘICHOVICE – Slavnosti Morany, které se konaly v sobotu 26. března na louce u lávky v Dobřichovicích, jsou za námi. Návštěvníky na nich čekal bohatý hudebně zábavný program, jehož vrcholem bylo vyhlášení soutěže o nejhezčí Moranu. Symbolické figuríny zimy byly v závěru akce zapáleny a vhozeny do Berounky.

Při této příležitosti pořadatel DOBNET, z. s., který v regionu poskytuje internetové připojení, věnoval příchozím dárek: noví zákazníci DOBNETu nemusí platit připojovací poplatek, pokud si do 15. dubna objednají internet. Mohou tedy ušetřit 490 Kč (připojení v bytovce) nebo 1 490 Kč (připojení WiFi). A to je velmi lákavá nabídka.

Zajímavá byla také letošní soutěž o nejkrásnější Moranu. Přihlásilo se do ní rekordních 24 figurín Moran z deseti obcí našeho regionu, a tak měla odborná porota o hodně víc práce než v uplynulých letech. Do čela poroty letos opět usedl dramatik a divadelní režisér David Drábek, kterému pomáhali rozhodovat malíř Tomáš Bím, herečka Renata Rychlá, operní pěvkyně Ester Pavlů, písničkářka a autorka kuchařek Karolína Kamberská a výtvarnice Radka Charapovová.

Porota na Moraně 2022 Foto: Tomáš Hejlek

Ti všichni nakonec po složitém rozhodování vybrali jako nejhezčí Moranu ze škol Hlásek v Hlásné Třebani. Hlásek tím převzal štafetu od Vonoklas, jež s Moranou zvítězily na posledních Slavnostech v roce 2019. Druhé místo získala figurína družiny ze Základní školy Černošice, která s obrovským náskokem vyhrála také cenu diváků. Odměnu za třetí místo si odnesli zástupci ZŠ Jeden strom z Černošic. Kromě věcných cen získali vítězové originální sošky z dílny keramičky Radoslavy Vrabcové.

Cenu diváků předával senátor za Berounsko Jiří Oberfalzer, který převzal záštitu nad Slavnostmi Morany. A nutno říct, že o hlasování v divácké soutěži byl letos obrovský zájem. Z celkem 775 lidí hlasovalo 397 dospělých a 378 dětí. Vítězná divácká Morana z družiny černošické základní školy se líbila 239 návštěvníkům. Ze všech 775 hlasujících diváků byli po skončení programu vylosováni dva dospělí a jedno dítě, kteří získali hodnotné ceny od sponzorů akce.

Slavnostmi provázel moderátor Petr Král, který na pódiu postupně představil slavnostní kapelu ZeMě, písničky s pohybem pro děti v podání Hejblíkovic, děti z mateřské školy Dobřichovice s tanečky, kapelu Tango Jazz Band, zpěváka Petra Bende a řevnické Notičky a Jiřího Stivína s Quartetem.

Kromě toho mohly děti využít střelnici, kolotoč, hru kroket nebo jízdy na koních, k dispozici byly také dílničky – například výroba jarních víl z ovčího rouna ve stánku Arteradky, výroba z líta, výroba Mařenek nebo navlékání korálků. Ukázky své práce předvedli dobřichovičtí hasiči, Městská policie Řevnice a řevnická záchranka Trans Hospital. Stánky pak nabízely nejrůznější dobroty pro děti i dospělé. A snědlo se úplně všechno.

Letošní rozloučení se zimou provázelo teplé slunečné počasí, přátelská atmosféra a velká návštěvnost – na slavnosti dorazilo také mnoho ukrajinských přátel, kteří v našem regionu našli útočiště před válkou. A díky příznivému větru mohly k obloze vzlétnout tři horkovzdušné balony Balonklubu Karlštejn, který společně s DOBNET, z. s. a s Městem Dobřichovice celou akci pořádal. Záštitu nad Slavnostmi Morany převzal senátor za Berounsko Jiří Oberfalzer.

Pořadatelé tímto děkují všem účinkujícím, návštěvníkům, sponzorům i pomocníkům za skvělou atmosféru při letošním vítání jara. A následujícím firmám za podporu.

Prohlédněte si fotogalerii ze Slavností Morany, fotky jsou od Tomáše Hejlka a Petry Klačkové. A níže je ještě krátké video.