VIDEO: Zahrada Stivínka má kouzlo i na podzim

Na světě je mnoho krásných míst. A mnohdy za nimi vůbec nemusíme jezdit daleko. Jeden takový malý ráj se nachází v Černolicích v osadě Potoky, kde je ukrytá zahrada zvaná Stivínka.

Toto místo našla Marie Stivínová, babička známého hudebníka Jiřího Stivína, už v roce 1930. Nastěhovala se sem a během let ze zahrady vytvořila kouzelné místo, kde se zastavil čas. Paní Stivínová byla uznávaná pěstitelka alpinek. „Tady se jí zalíbilo, tohle místo je pro milovníka rostlin a stromů ideální. Jsou tady potoky, mokřady, dříve tu býval rybníček. A naproti je skála, kde se dařilo alpinkám. Babička postupně kupovala pozemky kolem, až to bylo dohromady 13 hektarů,“ říká paní Jitka Stivínová, která je dnes majitelkou části zahrady.

Některé stromy jsou tu skoro 90 let, třeba černá borovice, metasekvoje nebo bílý rododendron. Smrk pichlavý babička zasadila před 74 lety, když se narodil vnuk Jiří.

„Pokaždé je to tady jiné, v každém ročním období, Třeba brzy na jaře jsou tady vedle potoka sněženky a bledule, to jsou lány, miliony sněženek… Když se podívám ven z toho malého okýnka, je to krása. Vidím i skálu, kterou chtěla babička na skalničky, teď tam jsou i náletové stromy, ale mně se to vlastně líbí. Zahrada je živý organismus, vždycky si poradí.“

Stivínka má své kouzlo i na podzim. Můžete se do ní nyní podívat prostřednictvím krátké reportáže DOBNET TV.

(vs, lh)