VIDEO: Obrázky na útěku doputovaly i do Dobřichovic

Zdroj: spolek Pomoc dětem na útěku

DOBŘICHOVICE – Vernisáž putovní výstavy Obrázky na útěku II a setkání příznivců Pomoc dětem na útěku proběhly 1. října v Dobřichovicích. Účastníkům zahráli a zazpívali Ziggy Horváth, Jan Burian a Jaroslav Hutka, výstavu zahájil Karel Šuranský.

Obrázky, které byly na výstavě k vidění, vytvořili amatérští malíři z uprchlického tábora Moria na ostrově Lesbos. Lidem a hlavně dětem z tábora pomáhá také skupina Čechů. „Když bylo jasné, jaký Česká republika zaujala postoj k uprchlíkům, kteří se dostali do Evropy z válečných konfliktů nebo diktátorských režimů, šířil se ve veřejném prostoru mýtus, že všichni ti ´uprchlíci s ajfouny´ jsou ekonomičtí migranti, kteří jdou do Evropy páchat teroristické útoky. Skupina Čechů se tehdy snažila ty lidi na útěku poznat a pak prostřednictvím putovní výstavy Obrázky na útěku svým spoluobčanům přiblížit, kdo jsou ti lidé, proč utíkají a jestli je nutné se jich bát,“ sdělila Hana Pospíšilová ze spolku Pomoc dětem na útěku a Gombík.

Putování výstavy v Česku přerušila epidemie covidu, naopak ale vznikla iniciativa Děti na útěku. „Před rokem se skupina Čechů rozhodla distancovat od nepřátelského postoje naší vlády k uprchlickým dětem, které se ocitly na území Evropy bez dospělého doprovodu. Založila spolek Pomoc dětem na útěku a začala pomáhat 144 dětem na ostrově Lesbos. Chtěli jsme být součástí evropského relokačního programu, chtěli jsme těm dětem pomoci, chtěli jsme vyjádřit solidaritu Řecku. Našli jsme si řeckou organizaci Iliaktida a společně s nimi jsme začali organizovat uprchlickým dětem vzdělání, lékařskou péči a léčbu posttraumatických stresových poruch pomocí muzikoterapie,“ dodala Hana Pospíšilová. Podle ní chce spolek také šířit v naší republice soucit a solidaritu s těmito traumatizovanými dětmi, které byly nucené násilně opustit své domovy. I díky tomu vznikli tvz. ambasadoři projektu, mezi něž patří například vnučka Nicholase Wintona, paní Barbara Winton, Václav Marhoul, Markéta Pekarová-Adamová, Vít Rakušan, Jan Farský, Benjamin Roll, Magdalena Davis, Danuše Nerudová, Martina Formanová a také Martina Janoušová z Dobřichovic.

Dárci pro 144 dětí již byli nalezeni. „Nastává druhá fáze, seznamování občanů naší republiky pomocí médií s příběhy těchto dětí a taky s tím, jak jim naše pravidelná měsíční podpora pomáhá. Stejně jako tomu bylo a je u výstav Obrázky na útěku,“ doplnila Hana Pospíšilová.

Spolek Pomoc dětem na útěku zorganizoval v Dobřichovicích setkání s výstavou obrázků, aby poděkoval všem, kteří celý rok na děti přispívali, ambasadorům i těm, kteří byli po celý rok v tomto projektu s nimi. „Celý program v Dobřichovicích splnil naše očekávání a nyní se všichni společně pouštíme do dalšího roku pomoci.“

Atmosféru výstavy zachytil na kameru Vladimír Svejkovský.