Venku po deseti, cestování za hranice povoleno

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a náměstek Roman Prymula na tiskové konferenci, 23. dubna 2020. Foto: Vláda ČR

Vláda uvolnila restriktivní opatření proti šíření koronaviru. Zrušila volný pohyb osob a o 14 dní urychlila otevření některých obchodů a dalších provozoven. Lidé mohou i za hranice.
Počet nakažených nadále klesá. Za čtvrtek 23. dubna přibylo nově nemocných Covid-19 o 55. Vládu navíc nečekaně zasáhlo rozhodnutí pražského městského soudu, který pravomocně zrušil čtyři opatření. Důvodem nebyl jejich obsah, ale vyhlášení nesprávný způsobem, tedy jako mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví.

Vláda reagovala rychle. Současná omezení jsou vyhlášena jako nařízení vlády podle krizového zákona. A přihlédl k příznivé epidemiologické situaci.

Omezení volného pohybu osob je zrušeno. Platí ale, že venku se lidé mohou pohybovat v maximálně desetičlenných skupinkách. Samozřejmě v roušce či jiném zakrytí nosu a úst.

V pondělí 27. dubna zahájí provoz obchody do 2500 metrů čtverečních, s výjimkou těch v obchodních centrech nad 5000 metrů čtverečních, bez vlastního vchodu apod. Začnou fungovat autoškoly, posilovny a tělocvičny, ale bez možnosti využití šatech a sprch. Otevřou se také zoologické či botanické zahrady mimo uzavřené pavilony.

Je také možné vycestovat z republiky na pracovní cestu i na dovolenou. Při návratu se ale člověk musí prokázat negativním testem na Covid-19, nebo nastoupit 14denní karanténu.

Vzhledem k rozhodnutí soudu a nutnosti postupnému rozvolňování stávajících opatření kabinet změnil názor na nouzový stav a bude ho po sněmovně požadovat až do 25. května.

Harmonogram uvolnění podnikatelstkých a dalších činností ve větším formátu

(lib)