Ve středních Čechách končí žákovské a seniorské jízdné

Ilustrační foto: archiv

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Kraj potřebuje po náročném roce ušetřit. Proto radní od ledna 2021 zrušili žákovské a seniorské jízdné, které na základě předvolebního slibu v minulosti zavedla ČSSD.

Tento krok čtrnáctého prosince odsouhlasili středočeští zastupitelé na návrh krajské rady za STAN, ODS, Piráty a Spojence. Žáci, studenti a senioři mohli dosud jezdit po regionu zdarma. Ze zákona totiž měli sleva na 75 procent z jízdného a zbylých 25 procent jim proplácelo hejtmanství.

Středočeský kraj se letos potýká s propadem daňových příjmů. Jízdné zdarma nebylo velkým projektem a úspory budou pokračovat i v dalších oblastech. Za uplynulé dva roky kraj vyplatil studentům zhruba 11,5 milionu korun, seniorům přes jeden milion.

Kvůli pandemii kraj očekává, že na jízdném vybere o 570 milionů korun méně. Největší podíl 350 tisíc je v autobusové dopravě, 220 milion u vlakové dopravy a 60 milionů jde na vrub obcí.

I kdyby do našeho života nezasáhl koronavir, dotované jízdné by nejspíše nepřežilo. Současné stranické vedení kraje totiž tento krok dlouhodobě kritizovalo. Šlo o „administrativně náročnou praxi a populismus“.

(red)