V letovském domově vládne strach a obavy

V letovském domově vládne strach a obavyNejistota, obavy a strach. Taková atmosféra panuje několik posledních měsíců v Dětském domově (DD) Lety.

Od té doby, co sem 1. srpna nastoupila na pozici ředitelky Blanka Hrbková-Hrudková.

Na situaci v DD upozorňují i ředitelé škol v okolních obcích, kam děti z DD docházejí. V březnu poslali dopis na ministerstvo školství se »žádostí o prošetření situace ve školském zařízení«. Po nástupu nové ředitelky odešlo z domova mnoho zaměstnanců, další se tam střídají. Podle některých zaměstnanců – současných i bývalých – děti ředitelku vůbec nezajímají. V letovském »domově« vládne strach a obavy Když nastoupila, ani se jim nepředstavila.

„Děti ji tři měsíce neznaly, nekonalo se žádné setkání, komunita, kde by se jim představila,” říká vychovatel a předseda odborářské organizace Jan Kubát. Ten byl také autorem Petice za odvolání Mgr. Hrbkové-Hrudkové (viz NN 23/12), kterou loni v říjnu adresoval ministrovi školství. Od té doby se situace ještě zhoršila.

Na konci ledna odešel z Dětského domova Tomáš Řezníček, vychovatel, na kterého byly děti zvyklé a měly ho rády. Proč musel odejít?

„Pan Řezníček si léta budoval vztah k dětem, paní ředitelka jim ho ze dne na den sebrala. Děti neví, co udělal, proč ho vyhodili?” dodává Kubát. Na konci března došla situace tak daleko, že děti vyvěsily na plot domova transparent na Řezníčkovu podporu.

„Vzaly nám tátu. Co bude dál? Nic neudělal, jen se nelíbil. Pomozte nám ho vrátit zpět!” stálo na něm. Podle Tomáše Řezníčka je teď nejhorší nejistota, která v domově panuje.

„Transparentem děti na něco upozornily, jsou do toho zatažené. A to je špatně,” říká.

Jak situaci vidí ředitelka DD Lety Blanka Hrbková-Hrudková.

„Místo toho, aby byla sledována hospodárnost zařízení, jsou děti zneužívány a manipulovány zcela neprofesionálním způsobem některými zaměstnanci, kteří protestují proti tomu, aby se do chodu zařízení konečně zavedl určitý řád.”

Lucie Paličková, převzato z Našich novin