V kapličce se jako první představí jubilant Dousek

Foto: Lucie Hochmalová

MOKROPSY – Kaplička svatého Václava v Mokropsích letos ožije hned několika výstavami. Sezónu zahájí 21. května výstava fotografií černošického fotografa a kameramana Vladimíra Douska nazvaná Krajinou poutníků 80 + 80.

Jde o derniérou výstavní činnosti umělce, který z kraje letošního roku oslavil významné životní jubileum. Vernisáž se koná 21. května v 16 hodin. Výstava bude v kapličce k vidění do 12. června, vždy o víkendech v čase od 11 do 17 hodin, nebo po domluvě na telefonních číslech 606 852 547 či 731 509 883. Další výstavy jsou v rámci projektu oživená kaplička Marie Ladrové plánovány na prázdniny a podzim, chystá se i dvoudenní akvarelový plenér. „Přihlásit se do něj může každý,“ zve Marie Ladrová.

Jak a kdy vznikl nápad na projekt Oživené kapličky sv. Václava?

V zimě jsem měla v kapličce výstavu svého houbetlému a to místo mi učarovalo. Na vernisáž přišlo a přijelo mnoho návštěvníků, a tak jsem cítila, že toto setkání je výjimečné a že by stálo za to v tom pokračovat. Mám ráda, když se lidé potkají a poznají a vernisáž je příjemný důvod. Napadlo mě pozvat mé přátele umělce, představit jim krásné místo Mokropsy a požádat je, aby toto místo jakkoliv zpracovali ve své tvorbě. Místo jim něco vnukne a oni to zpracují, utvoří a poskytnou…

Jaké výstavy bude projekt zahrnovat, kdo a s čím se na nich představí?

Vystavující jsou většinou malíři různých malířských přístupů. Představí se postupně Matouš Marek se svými většinou abstraktními obrazy. Karolína Bílková a já budeme mít společnou výstavu, půjde o kombinace mých akvarelů a Karolíniných objektů. Richard Nestler představí realistické zobrazení Mokropsů. Nakonec Birgitt Fischer, malířka pracující s hravou abstrakcí přetvářející realitu.

V čem vidíte hlavní přínos projektu?

Potkat se, poznat různé pohledy na realitu. Seznámit se s umělci a s místem. Rozšířit si vědomí skrze umělecký prožitek a možná se i společně naladit.

Jak bude každá výstava pojímána?

Každá výstava bude zahájena vernisáží a malým večírkem s autorem a potrvá 14 dní. Každý autor si zvolil termín komentované prohlídky, kde provede zúčastněné výstavou a představí svoje dílo. O přesných termínech komentovaných prohlídek a vernisáží budou informovat speciální plakáty, které pro nás navrhla grafička Kristýna Urbánková.

Jednou z výstav bude i ukázka z prací studentů plenérové školy. Jak bude probíhat?

Každý rok pořádám akvarelový plenér pro své studenty, ale i pro veřejnost. Letos jsem naplánovala plenér dvoudenní právě v Černošicích a Mokropsech. Výstupem bude výstava v kapličce. Návštěvníci si budou moci prohlédnout akvarely pokročilých studentů, ale i začátečníků. Pro autory to bude skvělá příležitost představit svoje práce a pro návštěvníky možnost seznámit se s touto jedinečnou technikou.

Přihlásit se tedy může každý?

Ano, přihlásit se může kdokoliv starší 13 let. Kapacita je omezena na maximálně 12 osob. Akce se koná 30. a 31. července.

Harmonogram výstav v mokropeské kapličce

Vladimír Dousek: 21. 5 – 12. 6.

Marek Matouš:  21. 6. – 5. 7.

Marie Ladrová a Karolína Bílková: 12. – 26. 7.

Plenérová škola: 31. 7. – 14. 8.

Richard Nestler: 20. 9. – 4. 10.

Birgitt Fischer: 11. – 25. 10.