Turistů v kraji neustále ubývá

karlstejnKarlštejn o posledním zářijovém víkendu zaplavily tisíce návštěvníků z tuzemska i zahraničí.

Davy, které za nádherného podzimního počasí dorazily na historické vinobraní, snad alespoň trochu vylepší ne právě příznivé statistiky cestovního ruchu ve středních Čechách.

Letošní údaje samozřejmě ještě nejsou kompletní, ale podle předběžných statistik přijelo ve druhém čtvrtletí roku 2013 do středočeských hromadných ubytovacích zařízení 183 445 návštěvníků. Je to o 6,3 % méně než ve stejném období loňského roku.

Na celkovém počtu ubytovaných hostů v ČR se kraj podílel 5,2 %. Největší počet turistů byl ubytován v Praze (podíl na ČR 42 %), nejméně v Pardubickém kraji (2,4 %). Nejvyšší meziroční nárůst zaznamenaly kraje Olomoucký (o 7,3 %) a Zlínský (o 7,2 % více), naopak k nejvyššímu poklesu návštěvnosti došlo v kraji Plzeňském
(o 13,2 %).

„Turistů nepřibývá a tržeb už vůbec ne,“ potvrdil Jiří Chyba, který vlastní obchůdek se šperky a dřevěnými výrobky na karlštejnské »zlaté stezce«.

„A když už návštěvníci přijedou, jako třeba o vinobraní, skoro nic nekupují,” dodal.

Mezi nejčastější hosty ubytovacích zařízení Středočeského kraje patřili ve 2. čtvrtletí 2013 tuzemští návštěvníci (71,4 %). Těch se ovšem ubytovalo o 12 tisíc méně než ve stejném období předchozího roku, což znamenalo pokles návštěvnosti o 8,4 %.

V průběhu celého prvního pololetí roku 2013 přijelo do hotelů, penzionů a kempů na území Středočeského kraje 293 221 návštěvníků – o 3,5 % méně než ve stejném období předchozího roku.

Miloslav Frýdl, převzato z Našich Novin.