Tip na výlet: Seberte střípky nálad kolem Labe

blaniceI v době, kdy se dozvídáme stále více negativních zpráv z druhého konce světa, se můžeme cítit jako naši dávní předkové a zabývat se jen tím, co přinášel jejich život a co se dělo v okruhu několika kilometrů. Stačí přijet do Polabí.

Díky placatosti a jen mírnému zvlnění této oblasti dohlédneme vždy jen kousek, což nám dává možnost rozjímat v krajině vlastního bytí a cítit pohodu, která tu vládne. Díky ní se můžeme dobře naladit na to, proč tu rád žil například Bohumil Hrabal. Začněme tedy v Kersku, v místě, které proslavila právě jeho osobnost. V poklidných lesících plných borovic a na cestách, které lákají ke klidným procházkám. A zavedou nás i na dobrou baštu.

Hajenka KerskoNa kance se šípkovou, nebo se zelím?
Všem notoricky známé Slavnosti sněženek na motivy knihy Bohumila Hrabala se natáčely v kerské restauraci Hájenka, která je stále v provozu. Když ji navštívíte a budete mít dilema, zda si dát kance se šípkovou, nebo se zelím, stejně jako hrdinové známého filmu, vězte, že dát si tady můžete klidně obojí a navíc to zapít postřižinským pivem. Faktem ale je, že jestli zrovna nemáte náladu na velké množství lidí, které sem míří právě kvůli propojení s filmovými postavami, pak zvolte raději podnik U Pramene, kde vás mimo jiné potěší velmi příjemná obsluha a možnost natočit si vodu z pramene, jenž je kousek od restaurace.

Pramen svatého Josefa s vodou zvanou kerka, obsahující hodně sirovodíku, železa, jódu a lithia, vytéká z pramene, který je hluboký 87 metrů a jehož vody přitékají do Kerska z Jizerských hor.

Labe_KerskoPokud holdujete turistice a rádi navštěvujete známá a oblíbená místa, pak se vydejte po stezce Bohumila Hrabala, která měří asi 15 kilometrů. Najdete na ní mnoho významných míst, jako jsou výše zmíněná restaurace Hájenka, Lesní ateliér Kuba, kde pořádají výstavy, kulturní akce nebo třeba i kurzy keramiky, dále pramen, chatu, kde žil Bohumil Hrabal, menhir, hřbitov s hrobem Hrabalovy rodiny nebo borovici Krásná Pepina, jejíž kmen má okolo 250 cm a která svými 34 metry převyšuje ostatní stromy v polesí.

Pro děti i dospělé kolem Labe pěšky nebo po něm lodí
Chcete-li po pábitelském vzoru hledat krásu ve všednostech, s klidem vynechte procházku po celé stezce a jen tak bloumejte kolem Labe. Pohled je ze všech stran nádherný, a když už jste v Kersku, můžete se vydat třeba směrem k Hradišťku s cílem navštívit koně a pokochat se roztomilými hříbaty či pohledem na stavbu elektrárny. Cestou potkáte rybáře a chataře, užívající si ve zpomaleném rytmu polabské krajiny krásu prosté existence. Ideální je, když si jednu z cest zpříjemníte lodí Blanice, která brázdí vody mezi Nymburkem a Ostrou. Jestli nevystoupíte už v Hradišťku, projedete s ní i místní zdymadlo. Po lenivém proplutí Labem se můžete vydat do Ostré, kde je Centrum řemesel a bylinné zahrady Botanicus.

Loď Blanice
Pluje pravidelně až do konce srpna mezi Nymburkem, Hradišťkem, Kerskem a Ostrou. Z každého směru vyjíždí vždy dvakrát denně, dopoledne a odpoledne. Cena za jednu plnou plavbu je 150 Kč a mezi jednotlivými zastávkami od 20 do 50 Kč. Celou trasu proplujete za hodinu a půl. Podrobný plavební řád najdete na www.polabinalodi.cz.

Kam z poklidného Kerska?
Když prozkoumáte Kersko a okolí a budete chtít zůstat na vlně klidu, můžete ho zvolit jako výchozí bod svých dalších zajímavých výletů. V Polabí je vše kousek. Dostali jste chuť léčit se pitím vody z pramene? Zamiřte do Poděbrad, kde se z přírodní atmosféry přesunete do neméně příjemné, lázeňské. Autem to z Kerska zvládnete za 17 minut. Plánujete-li koupání a Labe vám nestačí, pak se vydejte do Sadské, vzdálené jen 14 minut jízdy. Navštívit můžete i unikátní píseční přesyp u Píst a potkat zde skutečného mravkolva.

(hej)